Categories: urządzenia

Cosmo SPK408A – mobilność Manty w słusznym rozmiarze

Cosmo – a dokładniej: SPK408A Cosmo – to głośnik Bluetooth firmy Manta, który będzie współpracował z każdym odtwarzaczem dysponującym możliwością bezprzewodowego przesyłania muzyki przez BT. Używałem go z niewielkim MP3-playerem i dwoma smartfonami. Cosmo we wszystkich przypadkach sprawował się całkiem nieźle. Spośród całej masy popularnych akcesoriów audio Cosmo wyróżnia się dzięki dosyć sporym rozmiarom i dwóm 3-calowym głośnikom o mocy 3 watów. Nie postawicie go na desce rozdzielczej samochodu, ale za to zapewni niezłe natężenie dźwięku i będzie całkiem stylowo wyglądał na biurku.

Tak naprawdę kolumienka Manty ma nudną literowo-cyfrową nazwę. „Cosmo” to element dodatkowy wskazujący na rodzaj ozdobnej komiksowej okleiny z parą kosmicznych eksploratorów usiłujących pocałować się pomimo hełmów. Nie udało mi się zidentyfikować komiksu z którego pochodzi ilustracja (może ktoś z Was wie), ale bardzo mi się spodobała. – Warto pamiętać, że właściwa nazwa to SPK408A, bo w ofercie Manty jest jeszcze przynajmniej jeden gadżet z przydomkiem „Cosmo”. Do tego opisywany głośnik można znaleźć także z innymi okleinami w wersji Space i Black Hole.

Manta SPK408A Cosmo
Manta SPK408A Cosmo
Manta SPK408A Cosmo
Pudełko SPK408A Cosmo i specyfikacja na pudełku

Przez okleinę nie bardzo można stwierdzić z jakiego materiału urządzenie zostało wykonane. Ciężar wskazuje na plastik albo jakiś rodzaj drewnopodobnej płyty. Skrzynka ma poręczny uchwyt, a także gumowe nóżki zapobiegające przesuwaniu się podczas odtwarzania muzyki. Przód zajmują przede wszystkim dwa głośniki ze srebrnymi kopułkami, a nad głośnikami umieszczono panel sterujący wszystkimi funkcjami Cosmo. Poza uchwytem, na górnej ściance znaleźć można także antenę teleskopową, bo kolumna pozwala również na odbiór stacji radiowych FM. Na tylnej ściance znajduje się miejsce przeznaczone najwyraźniej na dodatkową baterię litowo-jonową typu telefonicznego, ale w instrukcji brak wzmianki o możliwości dodatkowego zasilania, czy typie obsługiwanego ogniwa.

Manta SPK408A Cosmo
Manta SPK408A Cosmo
Prawy profil i bok SPK408A Cosmo

Na panelu sterującym znajdziemy nieduży wyświetlacz, włącznik, przyciski sterujące odtwarzaniem i trzy gniazda: SD/MMC, zasilające mini-USB i pełnowymiarowe USB, dzięki któremu można podpiąć urządzenie do komputera, tabletu, smartfona. W pudełku znalazłem gwarancję i instrukcję obsługi, ale strony są niestety wielkości pudełka od zapałek, a wielkość druku taka, że warto mieć pod ręką lupę. – Niemniej w instrukcji znalazły się wszystkie niezbędne informacje dotyczące obsługi głośnika. Po przesunięciu włącznika na panelu sterującym i zainicjowania połączenia przez smartfona, urządzenie zgłasza się niemal od razu. Aktualny stan pracy zgłaszany jest komunikatami głosowymi. Przełączenie trybu odtwarzania odbywa się za pomocą przycisku „Mode” – w ten sposób można włączyć radio.

Manta SPK408A Cosmo
Manta SPK408A Cosmo
Lewy profil i tył SPK408A Cosmo

Przyciski sterujące mają podwójne funkcje. Od lewej mamy przycisk zmniejszenia głośności (przy dłuższym przytrzymaniu) albo przeskoczenie do poprzedniego utworu (krótkie wciśnięcie); przycisk pauzy/odtwarzania; przycisk zwiększenia głośności albo przeskoku do następnego utworu. W przypadku radia przyciski pozwalają na przełączanie się pomiędzy stacjami. Poza odtwarzaniem bezprzewodowym, Cosmo pozwala oczywiście także na słuchanie muzyki poprzez przewód USB oraz z karty SD/MMC umieszczonej w odpowiednim gnieździe.

SPK408A Cosmo - detale
SPK408A Cosmo - detale
SPK408A Cosmo - detale
SPK408A Cosmo - detale
SPK408A Cosmo – detale

Jakość odtwarzanego przez SPK408A może nie powala, ale pozwala bez zgrzytów cieszyć się muzyką w domu, czy na świeżym powietrzu. Kolumienka potrafi być bardzo głośna, ale nawet przy największym natężeniu nie występują żadne zakłócenia w odtwarzanym dźwięku. Obsługa nie jest trudna, a samo urządzenie poręczne i bardzo estetyczne. Trudno znaleźć SPK408A Cosmo w agregatorach cenowych, ale cena rynkowa nie powinna raczej przekraczać 100 zł, co wydaje się adekwatną wartością dla tego wielofunkcyjnego głośnika.

Jacek Filipowicz

Zawodowo zajmuję się telefonami i smartfonami. Tak wyszło. Interesuje mnie zresztą ogólnie technika, bo trudno nie zauważyć, że żyjemy w czasach błyskawicznego jej rozwoju. Jeszcze w podstawówce oglądałem niemal wyłącznie czarno-białą telewizję, w szkole średniej korzystałem wyłącznie z telefonu przewodowego, pierwszy komputer dostałem, żeby napisać na nim magisterkę, a moją pierwszą komórką była cudowna Nokia 3210. Przy tym wszystkim uważam się za uczciwego humanistę. Urządzenia nie przesłaniają mi ludzi, sieci społecznościowe poprzez automatyczny kontakt z drugim człowiekiem budzą moją niechęć, rosnąca prędkość wymiany danych stale powiększa moje obawy o możliwości przystosowawcze ludzkich umysłów, a jeśli coś piszę, piszę szczerze i z przekonaniem.

Recent Posts

Navitel R500 GPS – działa i ma GPS

Kiedy Polak kupuje sobie pierwszą kamerkę samochodową? Zazwyczaj rozsądnie: po pierwszej stłuczce. Zazwyczaj zdaje nam…

2 lata ago

Huawei FreeBuds 5 – gustowna biżuteria audio

Urządzenia elektroniczne bywają kompletnie do niczego, bywają nudne i poprawne, ale bywa czasem i tak,…

2 lata ago

Samsung The Freestyle – recenzja projektora innego niż wszystkie

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem projektor Samsung The Freestyle przecierałem oczy ze zdumienia. "Kolejna zabawka"…

3 lata ago

Jaki telefon kupić do 1000 zł?

Mój kolejny artykuł będzie poświęcony korzystnym dla Klienta smartfonom w cenie do 1000 zł w…

3 lata ago

Jabra Elite 5 – recenzja słuchawek TWS

Jabra Elite 5 to najnowsze dzieło duńskiej firmy, które miało swą premierę podczas tegorocznych targów…

3 lata ago

Sony XG300 – głośnik bluetooth z wyższej półki

Głowy nie urywa? Sony XG300 sprawił, że biję się z myślami i martwię czy przypadkiem…

3 lata ago