Quantcast

adplus-dvertising
Bio Procesor Samsunga – przełom w cyborgizacji?

31.12.2015

Bio Procesor Samsunga – przełom w cyborgizacji?

Bio Procesor Samsunga – kiedy widzi się w serwisach technologicznych takie nagłówki, człowiek myśli sobie, że poważne przełomy technologiczne walą człowieka w łeb w sytuacjach najbardziej niespodziewanych – ot, choćby pod koniec roku, kiedy planuje się głównie zabawę sylwestrową. Odłożyłem lekturę szczegółów na później – wszak sensacyjne informacje nie uciekają ot tak sobie z internetu, a i tak wszyscy o tym napiszą. Czytałem wcześniej coś o pomysłach na biologiczne procesory oparte na strukturach białkowych, o komputerach DNA, procesorach genetycznych i przetwornikach molekularnych, ale nie sądziłem, że to już, teraz, a ja taki nieprzygotowany…

Przez głowę przewinęła mi się perspektywa komputerów sterujących ludźmi, etycznych problemów związanych z cyborgizacją – innymi słowy cały ten misz-masz będący połączeniem pomysłów z Terminatora, Star Treka (kolektyw Borgów, wiecie) i Ghost in the Shell.


Bio Procesor Samsunga, fot. Samsung

Bio Procesor Samsunga to uniwersalne urządzenie o niewielkich rozmiarach. Ok, ale jak oni to zapakowali w obudowę, popodłączali te wszystkie końcówki. Jakiego rodzaju materiał biologiczny jest w środku? Jak to działa? Otóż… jak normalny procesor. Bo to jest normalny procesor. Bio w nazwie pochodzi od rodzaju pracy do której jest przeznaczony: do monitorowania stanu zdrowia, to jest – monitorowania niektórych dających się wykryć i zmierzyć funkcji biologicznych organizmu żywego. Tak – stąd prawidłowy brak myślnika w nazwie: Bio Procesor, a nie Bio-Procesor. Bardzo serio: brawa dla tłumacza i edytora polskiego niusa. – A zatem informacja nie jest sensacyjna. Niemniej jeśli ktoś jest zainteresowany elektroniką biometryczną w zegarkach, opaskach i całej reszcie sprzętu noszonego na sobie – warto wiedzieć, że już niedługo wprowadzone zostanie zunifikowane i – w zapowiedziach – doskonalsze od obecnych rozwiązanie

W informacji prasowej znalazłem wiadomość, że procesor przetwarza pięć różnych sygnałów biometrycznych, przy czym – będąc elementem dedykowanym – nie potrzebuje do ich przetworzenia żadnych podzespołów zewnętrznych… No tak. Nie do końca chyba rozumiem. Żeby coś przetworzyć, trzeba najpierw coś pozyskać, a do tego potrzebne są czujniki. – To elementy zewnętrzne względem procesora. Do prezentacji danych jest z kolei potrzebne jakieś urządzenie wyjścia: wyświetlacz, drukarka, głośniczek itd, itp. W zasadzie każdy procesor to co robi, robi bez urządzeń zewnętrznych. Tylko te urządzenia zewnętrzne (urządzenia wejścia-wyjścia) są niezbędne, żeby w ogóle mógł coś robić, a wyniki tej pracy były użyteczne. Po prostu niededykowane pomiarom biometrycznym procesory mobilne produkowane do tej pory musiały najwyraźniej korzystać podczas obliczeń z jakichś dodatkowych podzespołów. Aha. Zawsze zdawało mi się, że całą robotę w tej kwestii wykonuje oprogramowanie; musiałem się mylić. Nauczyłem się czegoś nowego.


Bio Procesor Samsunga – infografika, fot. Samsung

Jakiego rodzaju dane zbiera, przetwarza i jest w stanie prezentować Bio Procesor Samsunga? Impedancję bioelektryczną (BIA), fotopletyzmografię (PPG), elektrokardiogram (ECG) oraz pomiar temperatury skóry i reakcji skórno-galwanicznej (GSR). Możliwy jest dzięki temu pomiar zawartości tłuszczu i masy mięśni szkieletowych, częstości skurczów i rytmu serca, temperatury skóry i poziomu jej napięcia.

Brakuje mi informacji o ile szybciej, dokładniej i lepiej miałby działać Bio Procesor Samsunga od już dostępnych tanich rozwiązań. Mam niepokojące wrażenie, że szybkość w tym wypadku ma bardzo drugorzędne znaczenie. Dokładność – tak, bardzo przydałaby się znacznie większa niż obecnie, ale brak dokładności w wielu dzisiejszych rozwiązaniach wynika przede wszystkim z czynników leżących poza procesorem: z połączenia skóra-czujnik i czujnik-podzespoły obliczeniowe. Procesor tylko dostaje dane, przetwarza je i podaje wynik. Dostępne obecnie procesory raczej sobie z tym radzą. Przyczyną błędów na wyjściu (np. błędnie podawanego pulsu) są najczęściej błędy na wejściu: złe przyleganie czujnika do skóry, zakłócenia elektryczne wynikające z braku ekranowania czujnika albo wywołane nadmierną potliwością.

Oj. No sam jestem sobie winien. Im więcej się oczekuje, tym większe rozczarowanie. Samsung wyprodukował kolejny procesor. Dla celów ściśle marketingowych opisuje go jako bio procesor. Ten jest dedykowany do pomiarów biometrycznych. Jest zapewne mniejszy, ale przede wszystkim znacznie tańszy w produkcji niż „dorosłe” niewyspecjalizowane aż tak procesory mobilne używane w smartfonach, czy zegarkach. A ja snując domysły oparte na nagłówkach Bio Procesor Samsunga śniłem Terminatora, Borgów i Ghost in the Shell. Słabo-ja.

źródło: Samsung
czytane: 3367

procesorSamsung

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top