Categories: recenzjeurządzenia

Osobista kamera od Transcend – w każdych warunkach, o każdej porze dnia i nocy…

Od dłuższego czasu korzystam z samochodowej kamerki firmy Transcendent i w zasadzie nie mam do niej najmniejszych uwag. Działa dobrze, jest przyjazna w obsłudze i robi, co do niej należy – a przy tym nie wydałam na nią majątku… Teraz w moje ręce trafił model bardziej osobisty, noszony „przy ciele”, przypięty bezpośrednio do odzieży. Nie jest to kamera sportowa (choć może zastąpić GoPro w awaryjnych sytuacjach) – przygotowano ją raczej pod kątem służb mundurowych, do zastosowań bardziej praktycznych niż rozrywkowych i stanowi jedną z linii produktowych producenta, które mają zadbać o nasze bezpieczeństwo. Sprawdźmy, jak sobie z tym radzi Transcend DrivePro Body 10.

Budowa i obsługa

No cóż, z pewnością nie jest to szpiegowski gadżet i kamera już z daleka dobrze rzuca się w oczy. Kamerka waży 100 gramów, podczas noszenia praktycznie jej nie czuć. Umożliwia nagrywanie w jakości Full HD 1080p, na dodatek można, przy pomocy wygodnego przycisku z frontu, rejestrować zdjęcia. Za rejestrowanie nagrań i zdjęć odpowiada obiektyw szerokokątny (160 stopni) o jasności f/2.8. Włączenie urządzenia bez patrzenia nie napotyka problemów z racji tego, że przycisk zasilania jest, po pierwsze, wielki, a po drugie umieszczony w centralnej części akcesorium. Pod nim jest kolejny, mniejszy przycisk, dzięki któremu w trakcie nagrywania możemy zapisywać zdjęcia, czy raczej robić snapshoty. Uruchomienie kamerki rozpoczyna automatycznie proces nagrywania, co jest sygnalizowane migająca na czerwono diodą.

Pracę kamery po zmierzchu ułatwiają diody podczerwieni, które poprawiają jakość nagrań w słabych warunkach oświetleniowych i w nocy (nagrania są monochromatyczne, ale faktycznie widać na nich wiele szczegółów), zaś za nagrywanie dźwięku odpowiada mikrofon, zamontowany po prawej stronie od obiektywu. Diody podczerwieni uruchamiają się automatycznie w nocy i w warunkach słabego oświetlenia – warunki zewnętrzne ocenia kamerka i nawet jeśli nie chcemy korzystać z podczerwieni, diod nie da się wyłączyć. Producent zaleca też, by podczas nagrywania w nocy kamerę trzymać „w odległości co najmniej 50 cm od rejestrowanego obiektu, gdyż w przeciwnym razie warunki oświetlenia mogą być niewłaściwie zmierzone na skutek odbicia światła diod LED”. Dodam jeszcze, że filmowane w nocy obiekty powinny znajdować się na wprost aparatu – diody podczerwieni „oświetlają” wyłącznie środek kadru, to, co znajdzie się poza nim, pozostanie w ciemności. Nagrywanie w ciemności to niezaprzeczalnie zaleta, choć z drugiej strony trochę brakuje to diody, która mogłaby zastąpić latarkę. To, że kamera coś „widzi”, nie oznacza, że użytkownik otrzymał dar widzenia w ciemnościach 🙂

W dolnej krawędzi znajdziemy klapkę, pod którą ukryty został port microUSB do ładowania i transferu plików oraz gniazdo na kartę pamięci microSD – dużym plusem dla producenta jest fakt, że dorzucił on nośnik o pojemności 32 GB w zestawie. Zakres działania akcesorium obejmuje zakres temperatur od -20 do 65 stopni, dodajmy do tego fakt, że kamera jest w pewnym stopniu odporna na wstrząsy i na wodę (IPX4) – ale bardziej chodzi tu o pracę akcesorium w deszczu, przy dużej wilgotności, nie jest wskazane jej zanurzanie w wodzie.

Z frontu, z lewej strony obiektywu, znalazła się dioda, mrugająca na czerwono w trakcie nagrywania (nie da się jej wyłączyć), z kolei w górnej części urządzenia mamy kolejną diodę, informującą m.in. o stanie naładowania baterii (gdy świeci na niebiesko, oznacza to, że bateria jest pełna, na pomarańczowo – że niedługa trzeba będzie rozpocząć jej ładowanie).

Od tyłu, najbliżej ciała, znalazł się rotacyjny klips (360 stopni), mamy więc pewną elastyczność w zakresie miejsca przypięcia kamery, na dodatek bardzo dobrze trzyma się ubrań – nie dość, że mocno się zaciska, to utrzymanie (nawet na grubej skórze) zapewniają liczne ząbki. W przypadku koszuli czy po prostu innej cienkiej tkaniny może nie być tak komfortowy do noszenia (tj. nieestetycznie wisieć), zdecydowanie wymaga „mocniejszej podstawy”, np. kurtki, marynarki czy munduru. Na dodatek klipsu nie da się zdjąć i podpiąć w jego miejsce innego typu uchwytu (np. do zamontowania kamerki na kasku czy w samochodzie) – Transcend nie stworzył do tego urządzenia tego typu akcesoriów. Z drugiej strony to nie wada – DrivePro Body 10 ma wszakże konkretną grupę docelową…

Jakość wideo i zdjęć

Kamera pozwala na zapisywanie zdjęć w trakcie pracy – mają one rozdzielczość 1920×1080 pikseli i jakościowo są dość przeciętne. Ale mimo że nie imponują, to poziom szczegółowości całkiem dobry, a kadr szeroki dzięki obiektywowi 160 stopni (przez co mamy także efekt rybiego oka na krawędziach, bardziej rzuca się to w oczy na rejestrowanych podczas nagrywania zdjęciach). Uzyskujemy nagrywania wideo w formacie .MOV, z przepływnością 15 Mb/s. Każde trzy minuty nagrania zapisywane są w oddzielnym pliku wideo o wielkości ok. 300 MB. Przy nagrywaniu cyklicznym najnowsze pliki będą zapisywane na najstarszych. A minusy? Przede wszystkim jakość audio – mikrofony po prostu nie dają sobie rady, nie zbierają dostatecznie dźwięków z otoczenia. Z najbliższego tak, ale gdy podczas poruszania się rozmawiamy z osobą idącą obok, słyszymy przede wszystkim szelest odzieży, wiatr i swój głos – gdzieś w tle pojawia się cicho zarejestrowany głos rozmówcy. Po drugie pojawia się kwestia stabilizacji obrazu – której po prostu brak. Po trzecie przełączanie się z trybu dziennego w nocny czasem działa z dużym opóźnieniem, nie wspominając o tym, że czasem po prostu kamera pozostaje przy nagrywaniu w czerni i bieli, mimo że oświetlenie jest wystarczające do nagrywania bez użycia diod podczerwieni.

Diody podczerwieni
Diody podczerwieni
Diody podczerwieni

Można też zapisywać pojedyncze kadry do plików JPG – wystarczy przez chwilę nacisnąć przycisk poniżej zasilania. Będą one miały taką samą rozdzielczość jak wideo, czyli 1920×1080 pikseli. W praktyce są nieco ziarniste i mają efekt rybiego oka. Oto przykładowe zdjęcia:

Czas przejść do nagrań wideo – poniżej znajdziecie kompilację nagrań wykonanych w różnych porach dnia i nocy, zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz, podczas pieszych spacerów i jazdy samochodem (kamerka całkiem nieźle spisuje się jako kamera samochodowa). Jak ocenić można jakość? Z pewnością nie rzuca na kolana, bez stabilizacji ekranu obraz skacze, brak mu też szczegółowości. Z drugiej strony kolory są dość naturalne, nagrywanie w ciemnościach faktycznie działa (choć obejmuje przede wszystkim centralne pole kadru) i w awaryjnych sytuacjach dobrze jest mieć taki gadżet ze sobą.

Pamięć

Bez karty pamięci kamera jest bezużyteczna – do jej pracy wymagany jest nośnik 8/16 lub 32 GB co najmniej klasy 10. Producent zaleca, by przed pierwszym użyciem kartę sformatować poprzez program DrivePro Body Toolobox. Albo samodzielnie, pamiętając by ustawić wielkość jednostki alokacji (Allocation Unit Size) na 32 KB. Warto dodać, że kamera obsługuje tylko systemy plików FAT32 i exFAT, natomiast nie obsługuje systemu plików NTFS. Dołączona w zestawie 32-gigabajtowa karta powinna wystarczyć na mniej więcej 5,3 godziny nagrań.

Opakowanie i akcesoria

Do ładowania akcesorium Transcend zapewnił sieciową ładowarkę oraz kabel USB-microUSB. W zestawie znalazła się także karta pamięci o pojemności 32 GB, także zaraz po rozpakowaniu kamerki można zamontować nośnik pamięci i zacząć nagrywanie.

Bateria

Na pojedynczym naładowaniu bateria może nagrywać 3-3,5 godziny. Z kolei ładowanie ogniwa zajmie jakieś 1,5 godziny. A jakie to ogniwo? Producent deklaruje, że wbudowany (i niedostępny dla użytkownika) litowo-polimerowy akumulator ma pojemność 1530 mAh.

Soft

Oprócz kamerki producent zapewnia także oprogramowanie na peceta, które ułatwi przeglądanie nagranych materiałów. Dostępne jest dla komputerów z systemem Windows. Oprogramowanie to DrivePro Body Toolbox, pozwalające też na zmianę ustawień kamery (np. synchronizację czasu z komputerem) czy dodawanie znaczników do nagrań (daty, godziny, nazwiska).

DrivePro Body Toolbox
DrivePro Body Toolbox
DrivePro Body Toolbox

 

Podsumowanie

Transcend DrivePro Body 10 to, według producenta „łatwa w użyciu kamera wideo do noszenia na sobie, zaprojektowana specjalnie dla funkcjonariuszy policji i ochrony oraz innych osób, które dla celów profesjonalnych muszą rejestrować zdarzenia w czasie rzeczywistym w formie wideo lub zdjęć nieruchomych”. Nie zaneguję żadnego z  tych stwierdzeń, kamera faktycznie robi to, do czego stworzył ją Transcend, jest łatwa w użyciu, łatwo montowana do ubrania, stabilnie utrzymywana czy to podczas chodzenia lub biegania, zaś jakość jej nagrywania i możliwość pracy w ciemnościach sprawia, że dla służb mundurowych faktycznie może być istotnym materiałem dowodowym z prowadzonych akcji.

 

Technikalia:

  • Obiektyw: szerokokątny obiektyw 160 stopni, przesłona F/2.8
  • Wymiary: 88,4×52,2×19,6 mm
  • Komunikacja: USB 2.0
  • Waga: 108 g
  • Bateria: 1530 mAh Li-Po
  • Format wideo: MOV 1920×1080 pikseli, 30 fps
  • Format zdjęć:
  • Pamięć: microSD MLC, klasa 10 lub wyżej, 8/16/32 GB
  • Czas pracy: do 3,5 godz.
  • Inne: diody podczerwieni, zakres temperatur: -20 – 65 stopni Celsjusza, IPX4, MIL-STD-810G 516.6-Transit Drop Test
  • Cena: w sklepach internetowych rozpoczyna się od 510 złotych
Jolanta Szczepaniak

Dziennikarka - w zawodzie od 10 lat. Absolwentka UŁ. Dawniej związana z miesięcznikiem "Mobile Internet", obecnie publikuje testy w serwisie mGSM.pl. Sporadycznie blogerka i wikipedystka. Na co dzień fanka mobilnych technologii i internetu, gadżeciara, serialomaniaczka i nałogowa czytelniczka książek oraz prasy popularyzującej naukę.

Recent Posts

Navitel R500 GPS – działa i ma GPS

Kiedy Polak kupuje sobie pierwszą kamerkę samochodową? Zazwyczaj rozsądnie: po pierwszej stłuczce. Zazwyczaj zdaje nam…

2 lata ago

Huawei FreeBuds 5 – gustowna biżuteria audio

Urządzenia elektroniczne bywają kompletnie do niczego, bywają nudne i poprawne, ale bywa czasem i tak,…

2 lata ago

Samsung The Freestyle – recenzja projektora innego niż wszystkie

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem projektor Samsung The Freestyle przecierałem oczy ze zdumienia. "Kolejna zabawka"…

3 lata ago

Jaki telefon kupić do 1000 zł?

Mój kolejny artykuł będzie poświęcony korzystnym dla Klienta smartfonom w cenie do 1000 zł w…

3 lata ago

Jabra Elite 5 – recenzja słuchawek TWS

Jabra Elite 5 to najnowsze dzieło duńskiej firmy, które miało swą premierę podczas tegorocznych targów…

3 lata ago

Sony XG300 – głośnik bluetooth z wyższej półki

Głowy nie urywa? Sony XG300 sprawił, że biję się z myślami i martwię czy przypadkiem…

3 lata ago