23.06.2020
Microsoft Surface Go 2 – piękny, mobilny i wszechstronny, ale drogi
Od kilku lat wieszczy się koniec tabletów, a tymczasem na rynku co rusz pojawiają się nowe sprzęty, które zaspokoją potrzeby i tych mniej zamożnych i tych, którzy mają bardziej zasobne portfele. Produkty od Microsoftu zdecydowanie należą do drugiej grupy, choć przeznaczone są do szerokich zastosowań. Albowiem Microsoft Surface Go 2, który w najtańszej wersji, bez akcesoriów, wyceniony został na 2 tysiące złotych, ma być urządzeniem wszechstronnym, które sprawdzi się i w pracy i w dostarczeniu rozrywki. Producent podkreśla długą pracę baterii, mocny procesor, uniwersalne złącza oraz pamięć, która pomieści wszystko, co trzeba. Nie zabrakło bezprzewodowych opcji łączności (Wi-Fi i LTE), pracy w różnych trybach oraz szeregu akcesoriów, które ułatwiają pracę z urządzeniem.
Microsoft kieruje Surface Go 2 dla osób, które często podróżują (ze względu na lekkość i wielozadaniowość) oraz dla uczniów lub studentów -jako komputer do nauki czy realizowania lekcji online. Co więcej, nazywanie go tabletem jest pewnym niedomówieniem – jest to bowiem pełnoprawny komputer z Windows 10 (działa w trybie S, który można wyłączyć) i w razie potrzeby można go używać w trybie tabletu. W ten sposób może konkurować z tańszymi laptopami czy Chromebookami, choć w podstawowej konfiguracji nie jest to urządzenie ani szybkie, ani wydajne.
Budowa i ekran
Tablet jest relatywnie lekki i smukły – waży tylko 544 gramy. Ma niezbędny zestaw portów, obejmujący złącze USB-C, slot na kartę microSD i wyjście słuchawkowe. Jest też w sprzedaży wersja obsługująca LTE, która będzie dysponować slotem na kartę SIM. Dedykowany port służy do ładowania – jest magnetyczny, dzięki czemu umieszczenie w nim wtyczki nie nastręcza żadnych trudności. Na dłuższej krawędzi znalazł się kolejny port magnetyczny – ten służy do podłączania klawiatury/etui Type Cover. Samo podłączenie jest błyskawiczne, nie trzeba nic konfigurować czy ustawiać – tablet sam wykrywa akcesorium i sekundę po podłączeniu można już korzystać z touchpada i klawiatury. Na górnej krawędzi znalazły się fizyczne klawisze – włącznik oraz regulacja głośności.
Optymalną pozycję tabletu osiągniemy przy pomocy stopki (kickstand). Umożliwia ona dowolną regulację kąta nachylenia ekranu. W połączeniu z podłączoną klawiaturą sprawia to, że na Surface Go 2 świetnie pracuje się przy biurku. Ale o wiele mniej komfortowo, jeśli chcemy trzymać urządzenie na kolanach – klawiatura nie ma sztywnego połączenia z tabletem, więc stopka wciąż jest niezbędna, ale trochę wbija się w ciało. Niewygoda to jedno, kolejna rzecz to stabilność konstrukcji. No cóż, ale nie mamy do czynienia z tradycyjnym laptopem tylko urządzeniem 2-w-1, więc tę kwestię musimy mieć na uwadze obserwując własny sposób korzystania z tego typu elektroniki.
W kwestii jakości nie mam żadnych zastrzeżeń. W przypadku sprzętów z serii Surface w mniejszym stopniu płacimy za konfigurację, a w większym za jakość wykonania, atrakcyjność urządzenia i jego dopracowanie w najmniejszych szczegółach. Tu nie ma prawa nic trzeszczeć, skrzypieć czy budzić zastrzeżenia użytkownika.
10,5-calowy ekran dotykowy Pixel Sense ma proporcje 3:2 i rozdzielczość 1920×1280 pikseli. Daje to przyzwoitą gęstość upakowania pikseli na cal wynoszącą 220 ppi i zapewnia świetną jakość obrazu, zarówno pod względem ostrości, jak i kolorystyki czy jasności. Nie ma znaczenia, czy chcemy wykorzystać tablet do pracy, oglądania filmów czy surfowania po sieci. Problemem mogą być co najwyżej refleksy na ekranie i odbijające się w nim elementy z otoczenia. Ekran otaczają umiarkowane ramki – nie tak wąskie jak w Surace Pro X, co jest w istocie zaletą – podczas pracy z Go 2 w roli tabletu wygodniej trzyma się urządzenie, które jest za co chwycić i pewnie trzymać.
Kultura pracy
Urządzenie działa pod kontrolą systemu Windows 10 w trybie S. Oznacza to, że zasób aplikacji ograniczony jest do tego, co znajdziemy w sklepie Microsoft Store. I jeśli ograniczymy się do prostszego softu, Surface Go 2 nas nie rozczaruje. Można przejść na pełną wersję Windows Home 10 (ale do trybu S nie da się w prosty sposób powrócić, trzeba wtedy zrobić pełną reinstalację) aby instalować bardziej złożone aplikacje czy benchmarki spoza sklepu. I właśnie z wersji Windows Home 10 korzystałam przez cały okres pracy z urządzeniem.
Przy ograniczeniu do pakietów biurowych i działań w sieci urządzenie sprawdzi się świetnie, ale jeśli zależy wam na graniu czy obróbce grafiki lub wideo – to nie sprzęt dla was. Szybko swoje ograniczenia pokazuje specyfikacja, a tablet po prostu nie daje rady z szybką i płynną pracą z wymagającym i zasobożernym softem.
Aparaty i kamery
Polubiłam błyskawiczny sposób na odblokowanie tabletu, czyli Windows Hello. Wykorzystuje on frontowy aparat do rozpoznawania twarzy użytkownika. Tablet sprawdził się też podczas wideorozmów i telekonferencji. W dobie mody – tudzież konieczności – na home office to cenna zaleta. Surface Go 2 dysponuje w tym zakresie podwójnymi mikrofonami studyjnymi, które dobrze zbierają głos i przekazują go, bez zakłóceń, głośno i czysto, do rozmówcy, kamerką rejestrującą obraz w jakości Full HD oraz głośno grającymi głośnikami stereo, dostarczającymi zaskakująco dobrego dźwięku. Nie zapominajmy o drugim aparacie, który znalazł się na tylnym panelu – ma 8 megapikseli, autofocus oraz możliwość nagrywania wideo w jakości 1080p.
Specyfikacja
Urządzenie napędza procesor Pentium 4425Y lub Core M3. Wspiera go karta graficzna Intel UHD Graphics 615, w zależności od wersji 4 lub 8 GB pamięci RAM. Na programy i pliki użytkownika przeznaczony jest dysk SSD o pojemności 64 lub 128 GB (z możliwością rozszerzenia przy pomocy kart microSD). W przysłanym do redakcji urządzeniu mamy do czynienia z wersją z procesorem Pentium 4425Y o taktowaniu 1,7 GHz, z 8 GB pamięci RAM i 128 GB pamięci wewnętrznej. W praktyce sprawdzi się przy prostszych aktywnościach – o poważniejszym graniu czy obróbce multimediów możecie zapomnieć.
Bateria, czasy pracy i ładowanie
Bateria Surface Go 2 ma pracować nawet do 10 godzin, ale w praktyce nie udało mi się osiągnąć takiego czasu. Ani nawet się do niego zbliżyć. Intensywnie eksploatowany (za każdym razem z podłączoną myszką i klawiaturą) wytrzymał 5,5 godziny (ściąganie programów, benchmarki, instalowanie i testowanie gier), natomiast podczas odtwarzania wideo z YoyTube’a przy pełnej jasności ekranu czas ten wyniósł 6,5 godzin. Gdyby trochę przyciemnić obraz, wdrożyć priorytet oszczędzania baterii nad wydajnością i nie eksploatować go nadmiernie, czas pewnie wydłużyłby się – ale raczej o jakieś 1-1,5, a nie 3,5 godziny. Ładowanie jest naprawdę szybkie – od 0 do 80% w godzinę to naprawdę dobry wynik.
iPad czy Surface?
Microsoft Surface Go 2 nie uniknie porównania z iPadem. Podobieństw jest sporo – przede wszystkim taka sama wielkość ekranu, podobna cena, podobna grupa docelowa (tj. osoby o zasobniejszych portfelach), dostępność podobnych akcesoriów. iPad sprawdza się lepiej pod względem dotykowej obsługi czy ekranu. Produkt Microsoftu ma nad produktem Apple’a przewagę choćby w zakresie budowy (genialny kickstad), możliwości używania kilku profili użytkownika i pełnych wersji narzędzi od Microsoftu (Word, Excel, PowerPoint). Ale to w mniejszym stopniu tablet, przeznaczony stricte do obsługi dotykiem, z dedykowanymi aplikacjami i oferujący błyskawiczną pracę i wysoką wydajność. Surface G 2 to raczej tablet, który możemy przekształcić w komputer z Windowsem – pozbawiony akcesoriów w postaci klawiatury i myszki ma ograniczone pole zastosowań. iPad nie ma takich problemów, jego tożsamość jest oczywista.
Akcesoria
Bez akcesoriów zakup Surface Go 2 byłby niepełny – sam tablet nie zapewni nam wygodnego narzędzia do pracy i rozrywki. Można pewne rzeczy zrobić na dotykowym ekranie, ale jeśli urządzenie ma być namiastką komputera, klawiatura i myszka są po prostu niezbędne do pracy. A w przypadku akcesoriów do Go 2 nie są także tanie. Ale przyznać trzeba, że ich design, ergonomia i jakość wykonania uzasadniają – choć w części – wysoką cenę. Warto dodać, że urządzenie będzie współpracować z akcesoriami stworzonymi do oryginalnego modelu Surface Go z 2018 roku.
Signature Type Cover
Klawiatura to najważniejszy kompan tabletu, bez którego nie możemy nazwać Surface Go 2 urządzeniem 2 w 1. Jest kompaktowa, bez problemu można ją podpiąć do tabletu (ułatwiają to magnetyczne piny), a pełnowymiarowy układ, wygodne klawisze i podświetlenie ułatwiają pracę w każdych warunkach. CO najwyżej trzeba się przyzwyczaić do tego, że klawisze są bardziej ściśnięte niż w typowym laptopie – na początku pracy z tym akcesorium robiłam sporo błędów, ale szybko palce przyzwyczaiły się do nowego układu.Co więcej, klawiatura dostępna jest w różnych wersjach kolorystycznych: lodowy błękit, czerwony mak, platynowy i czarny, co znacznie ułatwia spersonalizowanie urządzenia. Klawiatura służy też za etui, co jest naprawdę wygodnym rozwiązaniem. Cena – 599 zł.
Microsoft Surface Mobile Mouse
Myszka, która jest wygodna, dopasowana do dłoni, dostępna w różnych kolorach, bezprzewodowa (wykorzystuje moduł Bluetooth) i smukła – świetne akcesorium dla mobilnych. Zachwyca przemyślaną konstrukcją i detalami wykonania, choćby aluminiowym kółkiem do przewijania. Producent dopracował nawet taki szczegół jak klapka baterii (zasilają ją dwie baterie AAA), która działa na magnetyczne zatrzaski i nie wymaga żadnej siły do otwarcia – wystarczy lekko nacisnąć krawędź pokrywy. Cena – 169 zł.
Surface Pen
Sparowanie pióra jest banalnie proste – wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie, tj, przytrzymać górny przycisk dopóki nie zacznie świecić się dioda LED (tj. ok. 10 sekund). Wtedy następuje parowanie i w następnej chwili można już korzystać z rysika na ekranie. Górny przycisk działa jako gumka, boczny z kolei jest przyciskiem wybierania i prawego kliknięcia. Końcówka pióra jest wymienna, choć w zestawie nie znalazłam zapasowych końcówek. Akcesorium zasilane jest baterią AAA, do której można dostać się zdejmując ciemniejszą część pióra. Warto dodać, że akcesorium jest magnetyczne i podczas pracy można je „dokleić” do lewej krawędzi tabletu. Cena – 499 zł.
Dostępność i cena
Tak samo jak było w przypadku Microsoft Surface Pro X, także i Go 2 nie należy do tanich urządzeń. Podstawowa wersja kosztuje 2 tysiące złotych, a dostarcza mało imponującej specyfikacji (Intel Pentium 4425Y, 4 GB RAM, dysk 64 GB). Za więcej pamięci (8/128 GB) trzeba zapłacić 2699 zł. Jeśli pozostaniemy przy takim wariancie RAM-u i dysku, ale zmienimy procesor na Intel Core M3, cena wzrośnie do 3099 zł. To ceny za wersje Wi-Fi. Najdroższy model, z procesorem Intel Core M3, 8 GB pamięci RAM i dyskiem 128 GB, obsługujący LTE, kosztuje 3599 zł. Jeśli doliczyć do tego akcesoria, kwota za Surface Go 2 robi się poważna. Zobacz różne opcje konfiguracji i ceny Surface Go 2 w sklepie Microsoftu.
Dodajmy, ze w opakowaniu oprócz tableta znalazły się papierowe instrukcje oraz ładowarka sieciowa. Wszystko zapakowane schludnie i estetycznie, podobnie jak opisywane wcześniej akcesoria. Niby szczegół, a zwraca uwagę.
Ale trzeba przyznać, że doskonale wpisuje się w pandemiczną modę (tudzież konieczność) na komunikację realizowaną online. Zoom, Skype, Microsoft Teams, webinaria, lekcje online – tutaj Surface Go 2 czuje się jak ryba w wodzie. Ma odpowiednie wyposażenie i dostateczną moc. Będzie doskonałym zapasowym komputerem, takim, na którym można coś szybko sprawdzić, zabrać ze sobą w podróż czy dać dziecku, gdy za bardzo wchodzi rodzicowi na głowę. Na pewno będzie fajnym sprzętem dla osób, które potrzebują jak najbardziej mobilnego sprzętu z Windowsem 10 i niekoniecznie liczą każdą złotówkę w portfelu.
Zalety
- jakość wykonania zarówno Surface Go 2, jak i akcesoriów do niego podłączonych
- wygodna praca dzięki kickstandowi i klawiaturze
- obudowa, na której nie widać śladów palców czy innych zabrudzeń
- świetny ekran proporcjach 3:2, otoczony umiarkowanymi ramkami
- świetnie sprawdza się podczas rozmów online – bardzo dobra jakość obrazu i dźwięku z wbudowanej kamerki, głośników stereo i mikrofonów
- szybkie ładowanie
- opcja z LTE (ze slotem na fizyczną kartę SIM lub eSIM)
- Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0
- idealnie cicha praca
Wady
- specyfikacja w wersji podstawowej jest raczej słaba
- wydajność pozostawia nieco do życzenia
- wysoka cena tabletu i akcesoriów
- czasy pracy na baterii nie tak dobre, jak sugeruje producent
Komentarze