recenzje

Hykker LED Vision 180 – recenzja taniego projektora z Biedronki

Niedawno w sklepach Biedronka zagościł niedrogi projektor marki Hykker. Urządzenie jest oferowane za jedyne 299 złotych. Czy w takiej cenie da się kupić sprzęt nadający się do czegokolwiek? Postanowiłem przekonać się, czy zakup Hykker LED Vision 180 ma jakikolwiek sens.

To nie jest pierwszy model projektora Hykker, jaki trafił do sprzedaży w Biedronkach. Poprzednil, Hykker LED Vision 130, choć oczywiście miał pewne ograniczenia, spotkał się z raczej przychylnym odbiorem nabywców. Czy nowy, unowocześniony projektor Hykkera jest w stanie powtórzyć handlowy sukces poprzednika?

Co oferuje?

Zerknijmy, co oferuje. Hykker LED Vision 180 może wyświetlać obraz o przekątnej od 28 do 180 cali, generując światło o jasności do 1800 lumenów, co w porównaniu z poprzednikiem stanowi spory skok jakościowy. Sprzęt wyposażono w solidne głośniki o mocy 5W, choć obraz wciąż oglądamy w niezbyt wysokiej rozdzielczości 800×480 pikseli. Projektor ma oczywiście pilot zdalnego sterowania, dysponuje również szerokim wachlarzem wejść: HDMI, AV, VGA oraz dwoma portami USB, pozwalającymi podłączyć pamięć zewnętrzną z multimediami. Niestety, zabrakło czytnika kart pamięci, co dla mnie jest znaczącym mankamentem. Na pocieszenie, na dole obudowy znalazłem gwint do mocowania urządzenia na statywie czy uchwycie podwieszającym.

W zestawie otrzymujemy przejściówkę AV i zasilacz sieciowy. Moim zdaniem, mógłby on mieć jeszcze dłuższy przewód – obecny ma ok. półtora metra. W komplecie zabrakło niestety jakiegokolwiek pokrowca do transportu urządzenia – jedyną ochronę stanowi dekielek obiektywu, który w moim egzemplarzu okazał się nieco zbyt luźny i potrafił wypadać przy przenoszeniu sprzętu.

Ogólnie jednak, do samej konstrukcji i jej wykonania nie mam poważnych zastrzeżeń. Urządzenie jest dobrze zmontowane i zdecydowanie estetyczniejsze od poprzedniego modelu. Niestety, lakierowany wierzch dość łatwo zarysować – tym bardziej doskwiera brak pokrowca, szczególnie, że jest to sprzęt nadający się również do pracy poza domem.

Jakość obrazu i dźwięku

Najważniejsze są jednak wrażenia z użytkowania. Czy wydawszy 299 złotych będziemy zadowoleni? Jeśli nie oczekujemy cudów – zdecydowanie tak. Ze względu na niewysoką rozdzielczość, Hykker LED Vision 180 nie jest wymarzonym projektorem do kina domowego. Jeśli jednak z projektora korzystamy sporadycznie, w celach czysto rozrywkowych, a nie oczekujemy, że za trzy stówki otrzymamy urządzenie najwyższej klasy, nie będziemy narzekać.

Warto zadbać o trochę cienia

Rozdzielczość i jasność, jaką oferuje Hykker LED Vision 180, jest wystarczająca do komfortowego oglądania filmów czy zdjęć. Obraz jest dosyć wyraźny, a kolory odwzorowane prawidłowo – choć oczywiście musimy pamiętać, że nie będzie to jakość, jaką oferują urządzenia kosztujące parokrotnie więcej. Zwiększenie jasności niestety nie było na tyle duże, by umożliwić oglądanie w jasnych pomieszczeniach. To raczej sprzęt do użytkowania po zmroku. Warto odnotować, że jakość dźwięku jest przyzwoita, a moc głośników na tyle duża, by zagłuszyć odgłosy pracy układu chłodzącego projektora. Nie należy on do najcichszych, ale głośnym również bym go nie nazwał. Ot, generuje typowy, delikatny szum.

Obsługa

Hykker LED Vision 180 wyposażono w podpórkę do regulacji nachylenia, jest też wygodne pokrętło do ustawiania ostrości, nie zapomniano o opcji korekcji geometrii obrazu. Robimy to ręcznie, ale w przypadku taniego projektora to normalne. Projektor Hykkera otrzymał proste i przyjazne menu, a jego obsługa jest bezproblemowa – czy to za pomocą pilota, czy też panelu z klawiszami, umieszczonego na górze obudowy. Są wygodne, a do pełni szczęścia brakuje tylko delikatnego podświetlenia. Urządzenie radzi sobie z odczytywaniem nawet złożonych list plików na pamięciach USB i obsługuje szeroki zakres formatów. Warto zauważyć, że zastosowano tu lampę LED, która jest trwalsza i oszczędniejsza od tradycyjnych projektorowych żarówek.

 

Interfejs projektora

Czy warto?

Hykker LED Vision 180 nie jest urządzeniem wybitnym, ale cena 299 zł czyni z niego ciekawą propozycję. Za niewielką kwotę zyskujemy sprzęt, który doskonale ubarwi wyjazdy z dziećmi czy noce na kempingu. Nadaje się również do zastosowań domowych – jakość obrazu nie daje powodów do krytyki, oczywiście pod warunkiem, że nie zapomnimy, iż 800 pikseli to nie jest 4K. Jasność mogłaby być jeszcze wyższa, bowiem obecnie do oglądania musimy zadbać o odrobinę cienia – zasłonić rolety albo poczekać do zmroku. Projektor mógłby być nieco cichszy, ale w sumie nie jest głośniejszy od swych droższych konkurentów. Nagłośnienie jest całkiem dobre, można się obejść bez dodatkowych głośników. Obsługa jest prosta, menu przyjazne, a szeroka gama złącz zapewnia sporą uniwersalność. Szkoda, że w urządzeniu zabrakło czytnika kart pamięci, a do kompletu nie dodano pokrowca. Przy 300-złotowej cenie, mogę polecić ten sprzęt – ale zaznaczam, że musicie godzić się na pewne kompromisy. Jeśli oczekujecie perfekcyjnego, ostrego i jasnego obrazu, musicie niestety wydać kwotę parokrotnie wyższą. A jeśli po prostu chcecie mieć „jakiś projektor”, żeby czasem obejrzeć ze znajomymi film albo umilić dziecku wieczory – nie będziecie rozczarowani Hykkerem.

Dane techniczne:
Typ projekcji/Rodzaj lampy: LCD / LED
Rozdzielczość: 800 x 480 pikseli
Kontrast: 1800:1
Przekątna / Format obrazu 28″-180″ / 16:9 lub 4:3
Odległość projekcji: 1,2-5,5 m
Wejścia: HDMI, 2xUSB, AV, VGA
Wyjścia: Audio (minijack)
Obsługiwane pliki wideo: MPG, AV, TS, MOV, MKV, DAT, MP4, VOB
Obsługiwane pliki audio: MP3, WMA, AAC, WAV
Obsługiwane pliki obrazów: JPG, JPEG, BMP, PNG
Obsługiwane pliki tekstowe: TXT
Głośnik: Wbudowany, 5W
Waga: 914 g
Wymiary: 200x161x82mm

Adam Łukowski

Od 2000 roku współredagował jeden z pierwszych polskich serwisów WAP, tworzony przez Polski Internet Komórkowy. Tworzył autorskie treści do portalu WAP, zajmował się również informacyjną częścią serwisu. Współpracował z Tygodnikiem Angora, w którym prowadził stałą rubrykę pod hasłem "Cyrk Tygodnia". Wieloletni współpracownik nieistniejącego już Magazynu Nowoczesnych Technologii "Mobile Internet". Obecnie - od ponad 12 lat - publikuje w serwisie mGSM.pl. Codziennie dostarcza świeżą porcję wyselekcjonowanych newsów produktowych, publikuje również recenzje. Zajmuje się rynkiem telekomunikacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem segmentu telefonów komórkowych. Prywatnie - pasjonuje się motoryzacją i muzyką.

Recent Posts

Navitel R500 GPS – działa i ma GPS

Kiedy Polak kupuje sobie pierwszą kamerkę samochodową? Zazwyczaj rozsądnie: po pierwszej stłuczce. Zazwyczaj zdaje nam…

2 lata ago

Huawei FreeBuds 5 – gustowna biżuteria audio

Urządzenia elektroniczne bywają kompletnie do niczego, bywają nudne i poprawne, ale bywa czasem i tak,…

2 lata ago

Samsung The Freestyle – recenzja projektora innego niż wszystkie

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem projektor Samsung The Freestyle przecierałem oczy ze zdumienia. "Kolejna zabawka"…

3 lata ago

Jaki telefon kupić do 1000 zł?

Mój kolejny artykuł będzie poświęcony korzystnym dla Klienta smartfonom w cenie do 1000 zł w…

3 lata ago

Jabra Elite 5 – recenzja słuchawek TWS

Jabra Elite 5 to najnowsze dzieło duńskiej firmy, które miało swą premierę podczas tegorocznych targów…

3 lata ago

Sony XG300 – głośnik bluetooth z wyższej półki

Głowy nie urywa? Sony XG300 sprawił, że biję się z myślami i martwię czy przypadkiem…

3 lata ago