Porównanie smartfonów

Redmi 8 vs Redmi Note 8T – który lepszy?

Redmi 8 i Redmi Note 8T. Podobne nazwy – ale dwa zupełnie inne telefony. Czym się różnią? Jak się nie pomylić? Kto powinien wybrać Redmi 8, a komu lepiej przypadnie do gustu Redmi Note 8T? Czy różnica cen jest uzasadniona? Dowiecie się z naszego porównania: Redmi 8 kontra Redmi Note 8T!

Redmi Note 8 wygląda lepiej

Z przodu oba modele są podobne tak, jak ich nazwy. Trudno je odróżnić: mają ekrany z kropelkowymi wcięciami, a także dość szerokimi ramkami. Widać to szczególnie w dole ekranu, gdzie ramka jest na tyle duża, że mieści się na niej logo Redmi. Ale właśnie po tym detalu odróżnicie te modele. Redmi 8 ma pod ekranem więcej pustego miejsca, a także większe logo. Oceniając po froncie, wybrałbym Redmi Note 8T. Ale wszystko się zmienia, gdy spojrzymy na tył. Tu Redmi 8 wysuwa się na prowadzenie, za sprawą oryginalniejszego wzoru i ładniejszej, centralnie umieszczonej ramki aparatu. W Redmi Note 8T deseń tyły jest mniej wyrazisty, a oprawka aparatu zwyczajna, w narożniku. Zatem – jeśli kierujecie się wyłącznie stylem, a wygląd telefonu stanowi dla was nadrzędną cechę – bierzcie Redmi 8!

Przydatne linki:

Redmi Note 8T jest większy i cięższy

Z wyborem poręczniejszego z porównywalnych modeli nie jest łatwo. Skłamałbym, twierdząc, że są identyczne – ale wydaje mi się, że różnice są minimalne. Zobaczcie sami! https://www.mgsm.pl/pl/miarka/17455/17547/ Note 8T jest trochę dłuższy (161,15 x 75,40 x 8,60 mm), ale smuklejszy i węższy, niż Redmi 8 mierzący 156,48 x 75,41 x 9,4 mm. Wrażenia podczas trzymania w dłoni będą zatem zbliżone, choć ekran Redmi 8 łatwiej da się „ogarnąć” jedną dłonią. Wagowo – także nie ma drastycznej różnicy: Redmi 8 waży 188 g, Note 8T niecałe 200. Sami oceńcie, czy różnica niecałych 13 g jest dla was wyczuwalna…

Redmi Note 8T
Redmi 8

Redmi Note 8T ma większy i lepszy ekran

Wyświetlacz Note 8T jest zdecydowanie lepszy, niż w Redmi 8. Rożnica wielkości nie jest znacząca (6,3″ vs. 6,22″) (Porównaj wymiary Redmi Note 8T vs. Redmi 8), ale rozdzielczości – już tak. Tańszy model ma matrycę HD+, droższy – Full HD+. Czy warto dopłacać? Moim zdaniem – tak! Różnica zagęszczenia pikseli (270 vs. 409 ppi) jest na tyle duża, że porównując ekrany bez trudu dostrzeżemy różnicę jakości obrazu. Rzuca się ona w oczy tym bardziej, że oba wyświetlacze mają podobny kształt i rozmiar. Oba wyświetlacz chroni szkło Corninga (GG5), w obu zastosowano technologi IPS – zatem kąty czytelności oraz jasność ekranów są zbliżone. Niemniej – wyrazistość bierze górę i zdecydowanie stawiam na 8T.

Redmi Note 8T ma wyższą wydajność

Tak samo postawię na ten model w dziedzinie wydajności. Note 8T to typowy średniak, z procesorem Qualcomm Snapdragon 665 i grafiką Adreno 610. Z kolei w Redmi 8 znajdziemy bliższego klasie budżetowej Snapdragona 439 z grafiką Adreno 505. Oba modele spotkacie z pamięcią operacyjną 3 lub 4 GB oraz pamięcią wewnętrzną 32 lub 64 GB (w 8T jest jeszcze wariant 128 GB). Decydując pomiędzy tymi dwoma modelami, musicie się zastanowić, ile możecie wydać na telefon i czy potrzebujecie wyższej wydajności – czyli mówiąc wprost: gracie. Jeśli nie kręcą was gry, nie musicie koniecznie wybierać droższego telefonu. Ten słabszy także da radę. Mimo to, powtórzę moją ulubioną radę: kupcie wariant z największą pamięcią, na jaki możecie sobie pozwolić. Jeśli stać Cię na model z 4 GB RAM-u – nie oszczędzaj. Prędzej czy później przekonasz się, że był to dobry wybór. Jeśli chodzi o wybór pamięci wewnętrznej, sprawdź po prostu, czy ta, którą masz w obecnym telefonie wystarcza. Jeśli przez rok-dwa nie zająłeś więcej niż 75% jej pojemności, możesz poszukać oszczędności, kupując model z takim samym nośnikiem. W innym wypadku – bierz większą! W omawianych Redmi są oczywiście gniazda na karty microSD, zatem pamięci chyba wystarczy…

Redmi Note 8T
Redmi 8

NFC tylko w Redmi Note 8T!

Jeśli płacisz zbliżeniowo za pomocą telefonu i lubisz łatwo parować telefon z akcesoriami, nie masz wyjścia. Musisz kupić 8T, czyli wybrać droższą opcję! Na pocieszenie dodam, że oba telefony mają minijacki oraz USB-C. Uwaga, w Redmi 8 Wi-Fi działa tylko w pasmie 2,4 GHz.

Identyczny interfejs

Oba modele pochodzą od tego samego producenta, zatem mają identyczny interfejs MIUI. To firmowa nakładka na Androida, znana z wszystkim modeli Xiaomi i Redmi. Jest dość przyjazna. Oferuje szerokie możliwości personalizacji, a także bardzo wygodną obsługę za pomocą gestów. Xiaomi dokłada trochę aplikacji fabrycznych, ale te dla was zbędne, bez problemu usuniecie.

Klasyczne czytniki papilarne

Oba modele mają klasyczne, płytkowe czytniki linii papilarnych. Są dość szybkie i niezawodne. W Redmi 8 czytnik jest trochę większy, ale umieszczono go obok aparatu fotograficznego. Łatwo przypadkiem ubrudzić palcem szkiełko aparatu. W Note 8T czytnik jest dalej od aparatu, ale łatwość korzystania z sensorów jest podobna w obu modelach. Pod względem ergonomii wszystko gra.

Redmi 8 ma większą baterię

W Redmi 8 mamy wyraźnie większy akumulator – o pojemności aż 5000 mAh. Note 8T ze swoimi 4000 mAh także nie musi się wstydzić, ale z racji nieco bardziej wysilonych podzespołów – różnica w czasie pracy będzie zauważalna. Może sięgnąć nawet całego dnia – biorąc pod uwagę to, że wyższa wydajność i ekran o lepszej rozdzielczości, zachęcą użytkowników 8T do częstszego sięgania gier i multimediów. Z drugiej strony, mniejszy akumulator Redmi Note 8T naładujecie szybciej. Oba akumulatory napełniają się zasilaczami o mocy 18 W.

Redmi Note 8T
Redmi 8

Redmi Note 8T ma lepszy aparat

Jeśli lubisz robić zdjęcia, zdecydowanie sięgnij po Redmi Note 8T. Aparat Redmi 8 wystarczy tylko osobom fotografującym sporadycznie. Redmi Note 8T nie tylko wykona lepsze zdjęcia, ale zapewni jeszcze większą uniwersalność, oferując nie tylko dużą matrycę, ale i obiektyw szerokokątny oraz makro. W Redmi 8 – musi wystarczyć tylko dodatkowe „oczko” do rozmywania tła…

Sprawdź, jakie zdjęcia robi Redmi 8, a jakie Redmi Note 8T:

Redmi 8
Redmi Note 8T

Lepiej kupić Redmi 8 czy Redmi Note 8T?

Nie zaglądając w cennik, zdecydowanie postawiłbym na Redmi Note 8T. Może jest trochę mniej efektowny i ma mniejszą baterię, ale oferuje dużo lepszy wyświetlacz, wyższą wydajność i zdecydowanie lepszy aparat fotograficzny. Pod względem wymiarów, wagi i poręczności, oba modele są zbliżone, ale w Redmi 8 nie uświadczymy NFC. Czyżbyśmy wyłonili zwycięzcę?

Redmi Note 8T kosztuje 800-1000 złotych (zależnie od wersji pamięci), zaś Redmi 8 znajdziemy już nawet za 580 złotych, ale z pamięcią 3+32 GB, którą niekoniecznie polecam. Porównajmy zatem przeciętne, sklepowe ceny (maj 2020) wersji 4+64 GB. Mamy wówczas 699 kontra 899 złotych. W segmencie budżetowym, 200-złotowa różnica jest już znaczna. Mimo to, namawiam was do zakupu droższego modeli, jeśli tylko możecie sobie nań pozwolić. I tak, jak nie polecam Redmi 8 z pamięcią 3+32 GB, niekoniecznie rekomenduję też najdroższą z opcji dzisiejszego porównania, czyli Redmi Note 8T 4+128 GB za 999 zł. Mając do dyspozycji ok. tysiąca złotych, można już próbować szukać ciekawszych modeli… Zatem – w pierwszej kolejności rekomenduję Redmi Note 8T 4+64 GB, a oszczędniejszym, nie korzystającym z NFC oraz rzadko grającym i fotografującym użytkownikom, polecam Redmi 8 4+64 GB.

Redmi 8 i Redmi Note 8T. Porównanie wizualne z zachowaniem proporcji.

Przydatne linki:

Adam Łukowski

Od 2000 roku współredagował jeden z pierwszych polskich serwisów WAP, tworzony przez Polski Internet Komórkowy. Tworzył autorskie treści do portalu WAP, zajmował się również informacyjną częścią serwisu. Współpracował z Tygodnikiem Angora, w którym prowadził stałą rubrykę pod hasłem "Cyrk Tygodnia". Wieloletni współpracownik nieistniejącego już Magazynu Nowoczesnych Technologii "Mobile Internet". Obecnie - od ponad 12 lat - publikuje w serwisie mGSM.pl. Codziennie dostarcza świeżą porcję wyselekcjonowanych newsów produktowych, publikuje również recenzje. Zajmuje się rynkiem telekomunikacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem segmentu telefonów komórkowych. Prywatnie - pasjonuje się motoryzacją i muzyką.

Recent Posts

Navitel R500 GPS – działa i ma GPS

Kiedy Polak kupuje sobie pierwszą kamerkę samochodową? Zazwyczaj rozsądnie: po pierwszej stłuczce. Zazwyczaj zdaje nam…

2 lata ago

Huawei FreeBuds 5 – gustowna biżuteria audio

Urządzenia elektroniczne bywają kompletnie do niczego, bywają nudne i poprawne, ale bywa czasem i tak,…

2 lata ago

Samsung The Freestyle – recenzja projektora innego niż wszystkie

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem projektor Samsung The Freestyle przecierałem oczy ze zdumienia. "Kolejna zabawka"…

3 lata ago

Jaki telefon kupić do 1000 zł?

Mój kolejny artykuł będzie poświęcony korzystnym dla Klienta smartfonom w cenie do 1000 zł w…

3 lata ago

Jabra Elite 5 – recenzja słuchawek TWS

Jabra Elite 5 to najnowsze dzieło duńskiej firmy, które miało swą premierę podczas tegorocznych targów…

3 lata ago

Sony XG300 – głośnik bluetooth z wyższej półki

Głowy nie urywa? Sony XG300 sprawił, że biję się z myślami i martwię czy przypadkiem…

3 lata ago