Porównanie smartfonów

Huawei P30 Lite vs Huawei P40 Lite – który lepszy?

Huawei P30 Lite czy Huawei P40 Lite? Poprzednik, czy następca? Lepiej wybrać sprawdzony, starszy model – czy raczej nowy? Czy warto dopłacać do aktualnego modelu, czy lepiej zaoszczędzić, kupując poprzedni? Możliwe, że wielu z was zadaje sobie takie pytanie, stając przed wyborem „lajtowej” wersji flagowca Huawei. Który z modeli będzie lepszym wyborem – dowiecie się z naszego porównania: P30 Lite kontra P40 Lite!

Huawei P40 Lite wygląda nowocześniej

Nowszy model wygląda zdecydowanie lepiej i nowocześniej. Huawei P30 Lite był modny – ale ponad rok temu. Dziś ani kropelkowego wcięcia, ani płytkowego czytnika na tyle obudowy nie uznamy już za krzyk mody. Zatem – jeśli wygląd telefonu jest dla was istotny – postawcie raczej Huawei P40 Lite. Z otworkiem w ekranie, czytnikiem na boku i poczwórnym aparatem w dość dyskretnej ramce na tyle – dłużej pozostanie „na czasie”. Ale uwaga – są też minusy! Nowszy model jest nieco szerszy i grubszy, a także zdecydowanie cięższy. Dlaczego – dowiecie się za chwilę, a na razie zobaczcie, jak wyglądają porównywane modele.

Przydatne linki:

Huawei P30 Lite
Huawei P40 Lite

Dlaczego Huawei P40 Lite jest większy i cięższy?

Huawei P40 Lite ma większy ekran

Zacznijmy od porównania wielkości i wagi telefonów. Huawei P30 Lite ma wymiary 152,9 x 72,7 x 7,4 mm i waży 159 g, natomiast wymiary Huawei P40 Lite wynoszą 159,2 x 76,3 x 8,7 mm przy wadze 183 g. Skąd ta różnica? Przede wszystkim, wynika ona z rozmiarów wyświetlaczy. Ekran P30 Lite ma przekątną 6,15 cala, a P40 Lite jest o 0,25 cala większy. Zatem – jeśli wolicie duże ekrany, nowszy model będzie lepszą opcją. Zwróćcie jednak uwagę, że oba wyświetlacze wykonano w technologii IPS, a ich rozdzielczość jest niemal identyczna – 1080 x 2312 lub 2310 pikseli. W mniejszym modelu obraz na ekranie – oglądany z bliska – będzie zatem nieco ostrzejszy. Przy normalnym użytkowaniu różnica nie będzie mocno rzucać się w oczy.

Huawei P40 Lite ma większą baterię

Wiemy już, skąd większa szerokość modelu P40 Lite. A skąd większa grubość i waga? W dużej mierze odpowiada za nie akumulator o wyższej pojemności. Tu niestety Huawei P30 Lite wypada dużo słabiej, niż jego nowszy krewniak. Nie dość, że ma mniejszą pojemność baterii (3340 mAh), to jeszcze ładuje ją wyraźnie wolniej, z mocą 18 W. W P40 Lite bateria ma pojemność 4200 mAh, a do tego ładuje się z mocą 40 W – czyli bardzo szybko. Co więcej, smartfon może też naładować inne urządzenia – zrobi to z mocą 5 W. Zatem – jeśli czas działania i tempo ładowania są dla was ważne – bierzcie nowszy model.

Huawei P30 Lite
Huawei P40 Lite

Huawei P40 Lite ma nieco wyższą wydajność

Oba modele wykorzystują bardzo podobne procesory. Różnice pomiędzy Kirinem 710 zastosowanym w P30 Lite a Kirinem 810 z P40 Lite nie są na tyle porażające, by wskazywać zdecydowaną dominację nowszego modelu. Ot, mamy po prostu nową generację układu tej samej klasy, zbudowaną w oparciu o nowsze, nieco wydajniejsze rdzenie i układ graficzny. W praktyce – nie powinniście odczuć znaczącego dyskomfortu, jeśli wybierzecie starszy z modeli. Szczególnie, jeśli przyzwyczailiście się do korzystania z kart pamięci microSD – czyli sprawdzonych, popularnych i tanich. Huawei P40 Lite również pozwala skorzystać z kart pamięci, ale nowszego typu, NM. Są mniejsze i szybsze niż microSD, ale niestety droższe i na razie jeszcze nieco trudniej dostępne. Jeśli typ karty pamięci nie ma dla was znaczenia – znów stawiamy na P40 Lite. Oba modele oferują po 128 GB pamięci wewnętrznej – czyli całkiem sporo, jak na ten segment cenowy.

Huawei P30 Lite
Huawei P30 Lite
Huawei P30 Lite

Huawei P40 Lite bez Google

Huawei P40 Lite ma – niezasłużenie – jeden poważny brak. Z racji problemów Huawei z amerykańską administracją, w smartfonie nie znajdziecie pakietu usług Google. Oczywiście – jest możliwość doinstalowania części z nich po zakupie. Ponadto, Huawei oferuje „aplikacje zastępcze”, a także własny sklep z aplikacjami App Gallery. Pojawia się w nim coraz więcej pozycji, ale musicie liczyć się z tym, że nie znajdziecie tam interesującej was aplikacji, którą kiedyś pobieraliście ze sklepu Google. To jednak dość skrajny przypadek – warto natomiast sprawdzić, jakie promocje oferuje chińska firma we własnej pobieralni. Możliwe, że uda się znaleźć za darmo coś, za co dotąd słono płaciliście. Jeśli jednak nie lubicie zanadto „grzebać” w oprogramowaniu telefonu i nie macie ochoty na lekką zmianę nawyków i tego, do czego przyzwyczaiło was Google – wybierzcie Huawei P30 Lite. Tam znajdziecie trochę starszą wersję systemu, ale za to z Google.

Huawei P40 Lite
Huawei P40 Lite
Huawei P40 Lite
Huawei P40 Lite
Huawei P40 Lite

Uwaga na NFC i płatności!

Wierzcie mi – bez Google da się żyć. Mam jednak złą wiadomość, jeśli przyzwyczailiście się do dokonywania płatności poprzez NFC. Interfejs ten znajdziecie w obu modelach, ale w P40 Lite nie wszystkie aplikacje bankowe będą dostępne w sklepie i nie wszystkie umożliwią płacenie telefonem. To dość szybko się zmienia, liczba obsługiwanych przez P40 Lite aplikacji bankowych rośnie, ale musicie się liczyć z tym, że na apkę waszego banku przyjdzie trochę poczekać. Dlatego, jeśli zdecydujecie się na P40 Lite – sprawdźcie, czy wasz bank porozumiał się już z chińskim koncernem i pozwala na płacenie przez NFC.

Huawei P30 Lite
Huawei P30 Lite
Huawei P30 Lite
Huawei P30 Lite

Klasyczne czytniki papilarne

Oba modele mają klasyczne, płytkowe czytniki linii papilarnych. Są dość szybkie i niezawodne. Moim zdaniem, Huawei P40 Lite ma czytnik w zdecydowanie wygodniejszym miejscu, czyli na boku obudowy. To jednak kwestia gustu i przyzwyczajeń. Remis!

Huawei P40 Lite
Huawei P40 Lite
Huawei P40 Lite

Huawei P40 Lite ma o jeden aparat więcej

Ciekawostka. Oba smartfony mają bardzo podobne aparaty fotograficzne. W obu przypadkach mamy do czynienia z zestawem obejmujących 48-megapikselową matrycę główną z obiektywem o przysłonie f/1.8 oraz 8-megapikselowym aparatem szerokokątnym. W obu smartfonach znajdziemy też 2-megapikselowe rozmywacze tła. Huawei P40 Lite dysponuje jeszcze jednak dodatkowym aparatem do zdjęć makro. Niestety, ma on jedynie 2 megapiksele, zatem nie tworzy porażającej przewagi nad starszym modelem. Jeśli waszą domeną są selfie, przewaga nowszego modelu topnieje – i to szybko. Starszy P30 Lite ma na przodzie matrycę o rozdzielczości 24 megapikseli, a nowszy – tylko 16…

Sprawdź, jakie zdjęcia robi P30 Lite, a jakie P40 Lite:

Huawei P30 Lite
Huawei P30 Lite
Huawei P30 Lite
Huawei P30 Lite

Lepiej kupić Huawei P30 Lite czy Huawei P40 Lite?

Zaglądając w cenniki trafimy na paradoks. Nowszy model jest tańszy, niż starszy. Oczywiście porównujemy ceny nowych egzemplarzy w głównych sieciach elektromarketów. Dlaczego tak się dzieje? Producent, zdając sobie sprawę z faktu, że brak aplikacji Google może być dla wielu klientów niedogodnością, postanowił wycenić P40 Lite tak, by stał się naprawdę łakomym kąskiem. I to właśnie dzięki temu, model ten wygrywa nasze porównanie – choć nieznacznie.

Huawei P40 Lite
Huawei P40 Lite
Huawei P40 Lite
Huawei P40 Lite

Tak naprawdę, brak dostępu do Google – nawet wbrew niższej ceny – mógłby przesądzić o przegranej nowszego modelu. Tak się nie stało, bowiem P40 Lite pokonuje starszego brata również w dziedzinie stylizacji czy akumulatora. Jest też nieco wydajniejszy, a ponadto oferuje dodatkowy aparat do makro. Starszy model nadrabia nieco mniejszymi wymiarami, odrobinę ostrzejszym wyświetlaczem i lepszym aparatem do selfie. Gdybym miał doradzać, patrząc na ceny i decydując się na zakup nowego egzemplarza – zdecydowanie wybrałbym Huawei P40 Lite, pamiętając jednak o jego „guglowym” problemie. Jednak w momencie, gdyby trafiła mi się okazja zakupu P30 Lite za mniej niż 900 złotych – nie wzbraniałbym się przed zakupem starszego modelu.

Huawei P30 Lite i Huawei P40 Lite. Porównanie wizualne z zachowaniem proporcji.

Przydatne linki:

Specyfikacje Huawei P30 Lite oraz Huawei P40 Lite:

Adam Łukowski

Od 2000 roku współredagował jeden z pierwszych polskich serwisów WAP, tworzony przez Polski Internet Komórkowy. Tworzył autorskie treści do portalu WAP, zajmował się również informacyjną częścią serwisu. Współpracował z Tygodnikiem Angora, w którym prowadził stałą rubrykę pod hasłem "Cyrk Tygodnia". Wieloletni współpracownik nieistniejącego już Magazynu Nowoczesnych Technologii "Mobile Internet". Obecnie - od ponad 12 lat - publikuje w serwisie mGSM.pl. Codziennie dostarcza świeżą porcję wyselekcjonowanych newsów produktowych, publikuje również recenzje. Zajmuje się rynkiem telekomunikacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem segmentu telefonów komórkowych. Prywatnie - pasjonuje się motoryzacją i muzyką.

Recent Posts

Navitel R500 GPS – działa i ma GPS

Kiedy Polak kupuje sobie pierwszą kamerkę samochodową? Zazwyczaj rozsądnie: po pierwszej stłuczce. Zazwyczaj zdaje nam…

2 lata ago

Huawei FreeBuds 5 – gustowna biżuteria audio

Urządzenia elektroniczne bywają kompletnie do niczego, bywają nudne i poprawne, ale bywa czasem i tak,…

2 lata ago

Samsung The Freestyle – recenzja projektora innego niż wszystkie

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem projektor Samsung The Freestyle przecierałem oczy ze zdumienia. "Kolejna zabawka"…

3 lata ago

Jaki telefon kupić do 1000 zł?

Mój kolejny artykuł będzie poświęcony korzystnym dla Klienta smartfonom w cenie do 1000 zł w…

3 lata ago

Jabra Elite 5 – recenzja słuchawek TWS

Jabra Elite 5 to najnowsze dzieło duńskiej firmy, które miało swą premierę podczas tegorocznych targów…

3 lata ago

Sony XG300 – głośnik bluetooth z wyższej półki

Głowy nie urywa? Sony XG300 sprawił, że biję się z myślami i martwię czy przypadkiem…

3 lata ago