Porady

Niektóre funkcje nie są dostępne – co to znaczy?

Od kilku dni użytkownicy Facebooka, Instagrama czy aplikacji Messenger mogą odczytywać niepokojący komunikat. Mówi on „Niektóre funkcje nie są dostępne”. Brzmi groźnie, ale co tak naprawdę oznacza?

Czy trzeba się obawiać komunikatu Niektóre funkcje nie są dostępne?

Spokojnie, to nic groźnego.

To po prostu informacja dotycząca pewnych prac technicznych (choć w zasadzie, raczej formalnych) w serwisach koncernu Facebook. Dla zwykłego użytkownika – właściwie niezauważalnych i nie ograniczających funkcjonalności usług. Brzmi trochę groźnie i może budzić obawy – ale spokojnie. Ten komunikat nie oznacza niczego strasznego. Dlaczego go widzicie? Komunikat pojawiający się na stronie jest lakoniczny – wyjaśnia tylko, że niedostępność wybranych usług wynika z „nowych zasad dotyczących usług wiadomości w Europie”. Nieco więcej wyjaśniono dopiero na facebookowym blogu dla deweloperów.

Dlaczego widzę komunikat Niektóre funkcje nie są dostępne?

Komunikat pojawia się, bowiem serwisy są przerabiane. Prace w serwisach Facebooka polegają na dostosowaniu ich działania pod kątem formalnym do wymagań Unii Europejskiej.

Chodzi m.in. o przepisy RODO oraz nową dyrektywę unijną ePrivacy, rozszerzającą zakres definicji danych cyfrowych, które powinny być uznawane za poufne. Wśród nich znajdziemy choćby informację o połączeniu – jego dacie, położeniu geograficznym użytkownika czy dane odbiorcy.

Co nie działa?

Nie sprecyzowano, które funkcje są obecnie niedostępne.

Wiadomo, ze nie działają sondy w rozmowach grupowych, niektóre funkcje Stories na Instagramie czy funkcje związane z rozszerzoną rzeczywistością. Facebook zapewnia, że trwają prace nad przywróceniem pełnej funkcjonalności wszystkich usług. Problem dotyczy wszystkich krajów Unii Europejskiej, a także Wielkiej Brytanii, Islandii czy Norwegii. Jak zatem widzicie, ten komunikat nie oznacza niczego strasznego. Ot, po prostu przez pewien czas niektóre funkcje serwisów będą nieczynne. Z pewnością powrócą, gdy tylko wszystkie elementy dotyczące wrażliwych danych zostaną dostosowane do wymagań Unii Europejskiej.
Adam Łukowski

Od 2000 roku współredagował jeden z pierwszych polskich serwisów WAP, tworzony przez Polski Internet Komórkowy. Tworzył autorskie treści do portalu WAP, zajmował się również informacyjną częścią serwisu. Współpracował z Tygodnikiem Angora, w którym prowadził stałą rubrykę pod hasłem "Cyrk Tygodnia". Wieloletni współpracownik nieistniejącego już Magazynu Nowoczesnych Technologii "Mobile Internet". Obecnie - od ponad 12 lat - publikuje w serwisie mGSM.pl. Codziennie dostarcza świeżą porcję wyselekcjonowanych newsów produktowych, publikuje również recenzje. Zajmuje się rynkiem telekomunikacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem segmentu telefonów komórkowych. Prywatnie - pasjonuje się motoryzacją i muzyką.

Recent Posts

Navitel R500 GPS – działa i ma GPS

Kiedy Polak kupuje sobie pierwszą kamerkę samochodową? Zazwyczaj rozsądnie: po pierwszej stłuczce. Zazwyczaj zdaje nam…

2 lata ago

Huawei FreeBuds 5 – gustowna biżuteria audio

Urządzenia elektroniczne bywają kompletnie do niczego, bywają nudne i poprawne, ale bywa czasem i tak,…

2 lata ago

Samsung The Freestyle – recenzja projektora innego niż wszystkie

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem projektor Samsung The Freestyle przecierałem oczy ze zdumienia. "Kolejna zabawka"…

3 lata ago

Jaki telefon kupić do 1000 zł?

Mój kolejny artykuł będzie poświęcony korzystnym dla Klienta smartfonom w cenie do 1000 zł w…

3 lata ago

Jabra Elite 5 – recenzja słuchawek TWS

Jabra Elite 5 to najnowsze dzieło duńskiej firmy, które miało swą premierę podczas tegorocznych targów…

3 lata ago

Sony XG300 – głośnik bluetooth z wyższej półki

Głowy nie urywa? Sony XG300 sprawił, że biję się z myślami i martwię czy przypadkiem…

3 lata ago