Wyświetlacz jest jednym z najistotniejszych elementów smartfonu. To on zapewnia nam interakcję z telefonem, wyświetlając interfejs czy multimedia. Ekran powinien stanowić jeden z kluczowych czynników przy wyborze smartfonu. Jak wybrać najlepszy wyświetlacz? Czym różnią się stosowane obecnie technologie ekranów?
Jak dobrać rozmiar ekranu?
Wielkość wyświetlacza w dużej mierze determinuje rozmiary smartfonu. Warto wybrać największy wyświetlacz, jaki będziemy w stanie obsłużyć jedną dłonią.
Dobrze w tym celu odwiedzić salon operatora i przekonać się samemu, jak duży smartfon możemy komfortowo trzymać w dłoni. Pamiętajmy, że aktualne smartfony mają wąskie ramki, przez co obecny model z 6-calowym ekranem ma wymiary takie, jak 5-calowy sprzed kilku lat.
Kolejnym kryterium wyboru powinien być kształt ekranu – niektóre smartfony mają wyświetlacze o zagiętych, zachodzących na boki krawędziach. Nie każdemu rozwiązanie to przypadnie do gustu, podobnie, jak sposób umieszczenia aparatu do selfie. Notch, otworek, a może mechaniczny wysięgnik? Wybór zależy od osobistych preferencji.
Który wyświetlacz jest dla nas najlepszy?
Dobierając ekran, trzeba kierować się własnymi nawykami i sposobem, w jaki użytkujemy telefon.
Przykładowo, jeśli większość czasu spędzamy w plenerze, powinniśmy wybrać ekran o jak najwyższej jasności, by móc komfortowo korzystać z telefonu w słoneczne dni. Jeśli zaś lubimy przeglądać internet czy czytać w ciemności, powinniśmy zwrócić uwagę na funkcje ochrony wzroku przed szkodliwym oddziaływaniem ekranu.
Czy proporcje wyświetlacza są istotne?
Na rynku możemy spotkać smartfony o różnych proporcjach wyświetlacza.
Najpowszechniej występują modele z ekranami o stosunku boków 16:9 oraz 18:9, ale możemy również spotkać wydłużone ekrany 20:9 czy klasyczne 4:3. Większość aplikacji ma interfejsy projektowane do najpopularniejszych proporcji 18:9, ale w większości przypadków wyświetlają się one prawidłowo również na ekranach o innym kształcie.
Wyświetlacz LCD czy AMOLED?
Obie technologie mają swe wady i zalety.
Ogólnie, stosowane w smartfonach technologie wyświetlaczy można podzielić na dwie: LCD i OLED. Najprościej ujmując, LCD i pokrewne (IPS, TFT, TN czy S-LCD), to matryce ciekłokrystaliczne, wymagające podświetlenia od spodu. Z kolei ekranu OLED czy AMOLED – to matryce wykorzystujące organiczne diody elektroluminescencyjne. Innymi słowy, każdy piksel świeci tu własnym światłem.
Która z technologii jest lepsza? Ekrany typu LCD, TFT i TN spotkamy w najtańszych smartfonach. Nie oferują one zbyt porywającego obrazu. IPS i Super LCD to matryce w podobnej technologii, ale z ulepszeniami. Dają dużo szersze kąty czytelności, niż TFT, dają również lepszą jasność i wyższe nasycenie barw. IPS to najpopularniejszy typ wyświetlaczy, co niestety oznacza dużą rozbieżność jakościową: Wśród matryc IPS znajdziemy zarówno doskonałe, jak i niewiele lepsze od TFT.
W droższych modelach, duża popularnością cieszą się matryce OLED i AMOLED. Są kosztowniejsze w produkcji, ale dają zdecydowanie lepszy obraz, niż ekrany LCD. Mamy tu głęboką czerń i mocniej nasycone, żywe kolory. Ekrany OLED cechują się też wysoką jasnością, a są przy tym bardziej energooszczędne od matryc LCD.
Jaką wybrać rozdzielczość?
Aktualnie, na rynku dominują smartfony o rozdzielczościach HD+ oraz Full HD+, a także QHD+ oraz – w najtańszych modelach – qHD+. Co kryje się pod tymi oznaczeniami? Rozdzielczość, to inaczej ilość punktów, pikseli tworzących obraz. Im jest ich więcej, tym obraz jest ostrzejszy. Rozdzielczość ekranu warto wybierać w parze z przekątną. Im większy wyświetlacz, tym rozdzielczość powinna być wyższa. W ekranach poniżej 6 cali, HD+ może wystarczy, ale większe – powinny mieć już co najmniej Full HD+. Więcej – nie zaszkodzi, ale pamiętajmy, że obsługa ekranu o wyższej rozdzielczości powoduje wyższe zużycie energii! Przy zakupie telefonu, można kierować się współczynnikiem zagęszczenia pikseli na cal – PPI. Im jest on wyższy, tym obraz będzie ostrzejszy, ale pamiętajmy, że ludzkie oko nie rozróżni więcej, niż 300-350 ppi. Obraz na ekranie o wartości rzędu 400 ppi uznamy już zatem za bardzo wyraźny i dokładny.
Jakie wybrać odświeżanie ekranu?
Częstotliwość odświeżania ekranu pokazuje, ile klatek obrazu zostanie wyświetlonych w sekundę. Im częstotliwość ta jest wyższa, tym płynniejszy będzie ruchomy obraz. Jeśli często gramy czy oglądamy filmy, warto wybrać jak najwyższą częstotliwość. Jeśli jednak przeważnie przeglądamy na smartfonie internet czy tekst – wystarczy nam standardowa częstotliwość 60 Hz. Pamiętajmy, że wysoka częstotliwość odświeżania obrazu oznacza wyższe zużycie energii z akumulatora!
Z tego właśnie względu producenci chętnie stosują automatykę sterującą odświeżaniem ekranu. Wówczas, może ono wahać się nawet pomiędzy 10 a 120, albo nawet 144 Hz.
Czy wybrać wyświetlacz z HDR?
Warto, bowiem technologia HDR zapewnia doskonały kontrast oraz intensywniejsze kolory.
Przydaje się przede wszystkim podczas oglądania filmów. Obraz jest bardziej naturalny, a obiekty w cieniu – wyraźniejsze.