Jak korzystać z aplikacji mObywatel? Jak dodać Prawo Jazdy?
Od kilku dni nie musimy nosić przy sobie praktycznie żadnych dokumentów. W smartfonowej aplikacji mObywatel możemy mieć nie tylko dowód osobisty, ale i dowód rejestracyjny naszego samochodu, a od niedawna – prawo jazdy. Jak dodać prawo jazdy do mObywatel?
Nim poradzę wam, co zrobić, by dodać prawo jazdy do aplikacji mObywatel, kilka słów o samej apce. Czym jest aplikacja mObywatel? Jak zainstalować aplikację mObywatel? A także – jak skonfigurować aplikację mObywatel.
. Aplikacja mObywatel działa z systemem Android w wersji 6.0 o nowszymi oraz i iOS od wersji 12.4 wzwyż. Jeśli pobraliście aplikację przez 5-6 grudnia, do dodania prawa jazdy, musicie ją zaktualizować. Można to zrobić z poziomu sklepu albo menu aplikacji w telefonie. Aplikacja i korzystanie z niej są bezpłatne.
Pulpit mObywatel
Jak skonfigurować aplikację mObywatel?
Konfiguracja jest w miarę prosta. Najpierw musicie ustawić PIN albo hasło chroniące dostępu do aplikacji. Można też – w kolejnym kroku – ustawić blokadę dostępu za pomocą odcisku palca lub wzoru twarzy. Ostatni sposób polecam wyłącznie w przypadku smartfonów skanujących twarz w 3D. Potem – po prostu pojawi się formularz pozwalający dodawać do aplikacji poszczególne dokumenty.
Możecie tam dodać następujące dokumenty:
Dowód Osobisty
Prawo Jazdy
Dowód Rejestracyjny samochodu
Legitymacja Studencka
Legitymacja Uczniowska
Ponadto, w aplikacji znajdziecie:
Informację o zebranych punktach karnych (po dodaniu Prawa Jazdy)
eRecepty
Poradnik dotyczący podróży
Poradnik dotyczący epidemii koronawirusa
W przyszłości – pojawi się jeszcze Karta Dużej Rodziny
Klikając w ikonę trybika – przejdziecie do opcji, pozwalających ułożyć wam elementy pulpitu aplikacji w pożądanej przez was kolejności.
Jak wyglądają dokumenty w mObywatel?
Czy muszę posiadać Profil Zaufany?
Dostęp do możliwości aplikacji mObywatel umożliwia Profil Zaufany.
Profil Zaufany pozwala potwierdzać waszą tożsamość w internecie, trzeba go odnawiać co 3 lata. Może go mieć każdy, kto ma nadany numer PESEL. Uzyskasz go np. urzędzie państwowym, np. skarbowym, NFZ albo ZUS. Można też skorzystać z pocztowego systemu Envelo (o ile korzystacie), ale najwygodniej to jednak zrobić online – choćby przez stronę twojego banku. Pod warunkiem, że macie konto w:
T-mobile Usługi Bankowe
Alior Bank
ING Bank Śląski
Bank Pekao
mBank
Santander
PKO Bank Polski
Bank Millennium
To najprostsza metoda – wystarczy zalogować się do bankowości internetowej (zwyczajnie – tak, jakbyście chcieli np. zrobić przelew), odnaleźć opcję pozwalającą na założenie Profilu Zaufanego, a potem po prostu podążać za wskazówkami.
Jak dodać Prawo Jazdy do aplikacji mObywatel?
Wystarczy wejść do aplikacji mObywatel i nacisnąć klawisz „Dodaj Dokument”.
Potem trzeba wybrać rodzaj dokumentu, jaki chcemy dodać i zaakceptować regulamin. Następnie zostaniemy poproszeni o zalogowanie się Profilem Zaufanym. Warto mieć pod ręką to, czego zwykle potrzebujemy logując się do banku i autoryzując tam operacje. Zależnie od wybranych opcji, może to być zdrapka, token czy po prostu nasz telefon, na który bank wysyła SMS-y z kodami. Postępujemy zgodnie ze wskazówkami – i gotowe. Pamiętajcie, że pobranie dokumentów trochę trwa, zależnie od obciążenia państwowych serwerów. Ostatnio – jest spore. Jeśli nie zadziała – spróbujcie wyjść z aplikacji i wejść do niej za jakiś czas. A nuż w międzyczasie dokument się pojawi?
Czy można skorzystać z elektronicznego dowodu osobistego?
Jeśli masz blankiet dowodu osobistego w nowszej wersji (z NFC), to możesz za jego pomocą dodawać kolejne dokumenty
– jak choćby właśnie Prawo Jazdy czy Dowód Rejestracyjny. Do tego potrzeba jeszcze jednej rządowej aplikacji, eDO App. Pozwala ona „podpisać się” elektronicznym fizycznym dowodem poprzez przyłożenie go do telefonu. Do tego musicie jednak pamiętać PIN, który nadaliście odbierając blankiet dowodu osobistego w urzędzie. Po drodze potrzeba jeszcze będzie podać specjalny numer CAN, zapisany na blankiecie, a także numer, który wyświetli wam aplikacja mObywatel podczas dodawania dokumentu.
W mObywatel są też różne informacje
Czy Prawo Jazdy z mObywatel jest ważne?
Tak, dokładnie tak samo, jak plastikowe.
Cyfrowe dokumenty w telefonie zawierają te same informacje, co fizyczne. Policja sprawdzi zatem waszą tożsamość, posiadane kategorie, numery blankietów itp. W przypadku dowodu Rejestracyjnego pojazdu, w mObywatel można też sprawdzić ważność ubezpieczenia i Badania Technicznego pojazdu.
Czy z mObywatel można się wylegitymować?
Najprościej – i w większości przypadków skutecznie – wystarczy po prostu uruchomić aplikację mObywatel i pokazać wyświetlony na ekranie dokument.
Czasem może się jednak przydać głębsza weryfikacja. Wówczas, po zalogowaniu się do mObywatela i wybraniu odpowiedniego dokumentu, jaki chcemy okazać, wystarczy kliknąć w opcję „Przekaż”. Na ekranie naszego telefonu wyświetli się wówczas kod QR, który możemy dać do zeskanowania osobie dysponującej specjalną aplikacją mWeryfikator.
Utrata telefonu z mObywatel - co teraz?
Jeśli zgubiliśmy telefon z zainstalowaną aplikacją mObywatel, względnie gdy go nam skradziono – nie panikujmy. Do zalogowania się w aplikacji nie wystarczy odblokowanie telefonu – chroni ją przecież osobne hasło. Zachowując spokój, trzeba zadzwonić na stacjonarny numer +422535474, który działa od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem świąt), w godzinach 7.00-18.00.
Pod tym numerem możemy unieważnić wszystkie certyfikaty zabezpieczające dane w naszym telefonie. Wtedy – nie da się uzyskać do nich dostępu, nawet po „złamaniu” hasła aplikacji.
Adam Łukowski
Od 2000 roku współredagował jeden z pierwszych polskich serwisów WAP, tworzony przez Polski Internet Komórkowy. Tworzył autorskie treści do portalu WAP, zajmował się również informacyjną częścią serwisu. Współpracował z Tygodnikiem Angora, w którym prowadził stałą rubrykę pod hasłem "Cyrk Tygodnia". Wieloletni współpracownik nieistniejącego już Magazynu Nowoczesnych Technologii "Mobile Internet". Obecnie - od ponad 12 lat - publikuje w serwisie mGSM.pl. Codziennie dostarcza świeżą porcję wyselekcjonowanych newsów produktowych, publikuje również recenzje. Zajmuje się rynkiem telekomunikacyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem segmentu telefonów komórkowych. Prywatnie - pasjonuje się motoryzacją i muzyką.