Numer IMEI
IMEI to skrót od anglojęzycznego terminu International Mobile Equipment Identity, co oznacza Międzynarodowy Identyfikator Sprzętu Mobilnego. Innymi słowy, jest to po prostu „numer rejestracyjny” urządzenia mobilnego. Może być to smartfon, ale też np. modem w komputerze czy przenośnym „gwizdku” USB. Skoro jest to identyfikator, numer ten musi być unikalny, a także przypisany na stałe do urządzenia. Jest on niezmienny, dlatego też nie mamy możliwości modyfikacji go, nie łamiąc prawa.
Numer IMEI identyfikuje urządzenie, a nie użytkownika. Nie jest on związany z tym, jaką kartę SIM mamy w telefonie czy z jakiej oferty korzystamy. Numer ten nie wskazuje też bezpośrednio użytkownika czy kraju pochodzenia urządzenia. Da się jednak z niego odczytać kod kraju, w jakim homologowano sprzęt. O tym za chwilę. IMEI jest przypisywany do każdego urządzenia, zapewniającego dostęp do sieci komórkowej – znajdziemy go zatem nie tylko w telefonie, ale i w smartwatchu z LTE czy 3G, samochodowym lokalizatorze wysyłającym dane siecią komórkową czy też – jak wspomniałem – modemie laptopa czy tabletu. Z tego też powodu, telefony obsługujące dwie karty SIM (Dual SIM) mają dwa numery IMEI (zwykle kolejne). Są po prostu traktowane jako dwa osobne urządzenia łączące się z siecią – choć tkwią w jednej obudowie.
Numer IMEI składa się z 15 lub 16 cyfr. Każda z nich ma jakieś znaczenie. Pierwszych osiem to TAC – Type Allocation Code.
Wcześniej składnia była inna. Przed 2003 rokiem z numeru IMEI można było wyczytać producenta urządzenia. Oznaczały go dwie dodatkowe liczby pomiędzy kodem homologacji (który był wówczas 6-cyfrowy) a numerem seryjnym. I tak, przykładowo 30 oznaczało Sony Ericssona, 06 – LG, 70 – Sagema (ktoś jeszcze pamięta tą markę?), a 86 – Huawei. Obecnie – zarzucono tą składnię.
Z numeru IMEI bez problemu da się odczytać nazwę producenta, model, a czasem nawet inne, dodatkowe informacje. Potrzeba jednak do tego specjalnego dekodera. Na szczęście, w internecie jest mnóstwo stron, na których możecie odkodować informacje ukryte w numerze IMEI. Nie będę sugerować żadnej konkretnej – ale ich wybór znajdziecie, wyszukując haseł jak np. „Dekoder IMEI„, „Odczyt IMEI” czy „IMEI Decoder„. Niektóre są nawet po polsku.
Nie należy mylić numeru IMEI z umieszczonym na urządzeniu czy pudełku numerem seryjnym, oznaczanym często jako S/N, Serial Number czy po prostu SN. Choć IMEI również zawiera numer seryjny, nie jest on tożsamy z SN. Serial Number, jaki widzicie obok IMEI na opakowaniu (a czasem i na telefonie) to wewnętrzny numer danego producenta, oznaczający po prostu wasze urządzenie. Nie ma on powiązania z IMEI – służy np. do odkodowywania modelu i poszukiwania części zamiennych w serwisie, może być też potrzebny przy reklamacji (na równie lub w zastępstwie numeru IMEI).
Numer IMEI najłatwiej odczytać z pudełka od telefonu
Wpisanie na klawiaturze telefonu kodu *#06# spowoduje jego wyświetlenie na ekranie. Dzięki temu sprawdzimy, czy np. opakowanie dołączone przez sprzedającego pochodzi o kupowanego egzemplarza telefonu. ale nie tylko. Numer IMEI pozwala też sprawdzić, czy telefon nie figuruje jako skradziony, wyłudzony lub zagubiony (właśnie po to warto zachować pudełko!). Pozwoli też sprawdzić, czy został spłacony i czy operator nie ma zamiaru go w przyszłości zablokować. Blokada IMEI czyni telefon bezużytecznym, nawet, jeśli wymienimy kartę. Jeśli sprzedający unika pokazania wam IMEI – warto darować sobie zakup. Co prawda – jak podaje UKE – liczba kradzionych telefonów od kilku lat spada, ale warto zachować czujność.
Nam, użytkownikom, przede wszystkim do sprawdzenia legalności telefonu przy zakupie, ale też w razie jego kradzieży lub zagubienia. Gdy będziecie zgłaszać kradzież na policji, funkcjonariusz z pewnością odnotuje ten numer. Potem – warto też zastrzec numer IMEI u operatora.
Wspomniana blokada IMEI jest odwracalna. Operator na wasze żądanie może ją znieść – ale znów konieczna będzie wizyta w salonie, wraz z dokumentami. Z możliwości tej skorzystacie, gdy np. jednak znajdziecie swój zaginiony telefon w pubie, pod siedzeniem samochodu czy u znajomych… Przyda się ona również wtedy, gdy policji uda się odzyskać wasz telefon, np. „przyskrzyniwszy” pasera. Wtedy – znów – przyda się IMEI, oryginalne opakowanie, faktura i zgłoszenie zaginięcia czy kradzieży. Dlatego warto pilnować wspomnianych dokumentów.
Nie życzę żadnemu z was, drodzy czytelnicy, abyście kiedykolwiek musieli skorzystać z numeru IMEI w opisanych powyżej okolicznościach. Jestem jednak przekonany, że warto wiedzieć, czym jest ten numer i gdzie go szukać. Mam nadzieję, że nasz poradnik choć trochę wam pomógł…
Kiedy Polak kupuje sobie pierwszą kamerkę samochodową? Zazwyczaj rozsądnie: po pierwszej stłuczce. Zazwyczaj zdaje nam…
Urządzenia elektroniczne bywają kompletnie do niczego, bywają nudne i poprawne, ale bywa czasem i tak,…
Gdy po raz pierwszy zobaczyłem projektor Samsung The Freestyle przecierałem oczy ze zdumienia. "Kolejna zabawka"…
Mój kolejny artykuł będzie poświęcony korzystnym dla Klienta smartfonom w cenie do 1000 zł w…
Jabra Elite 5 to najnowsze dzieło duńskiej firmy, które miało swą premierę podczas tegorocznych targów…
Głowy nie urywa? Sony XG300 sprawił, że biję się z myślami i martwię czy przypadkiem…