Categories: operatorzy

300 Mb/s w komórce Plusa

Polkomtel, operator sieci Plus, buduje pierwszą w Polsce komercyjną sieć LTE-Advanced oferującą prędkości pobierania danych do 300 Mb/s. Podczas testowego pokazu w Warszawie w siedzibie TV Polsat, dziennikarze mogli zapoznać się z działaniem sieci. Jeśli ktoś dysponował odpowiednim terminalem i kartą SIM, mógł samodzielnie sprawdzić z jaką prędkością uda mu się pobrać dane z internetu.

Ochoczo zabraliśmy się do testów, i choć nie udało się nam osiągnąć granicznej wartości 300 Mb/s, to i tak byliśmy pod wrażeniem uzyskanych parametrów – jak widać na poniższych zdjęciach – zazwyczaj przekraczających 100 Mb/s, a nierzadko dochodzących do 150 Mb/s.

Brak pełnej prędkości mógł się brać z bardzo prozaicznego powodu – smartfon iPhone 6 (bez magicznej literki S) po prostu szybciej nie potrafi. Według specyfikacji jego możliwości kończą się właśnie na 150 Mb/s.

Przedstawiciele operatora zapowiadali, że na razie takie „zabawy” są możliwe na testowych nadajnikach nieudostępnianych do publicznego użytku, ale najprawdopodobniej w ciągu miesiąca, czyli już na początku kwietnia 2016 roku, z takich prędkości będą mogli skorzystać wszyscy abonenci – jeśli tylko z kartą pozwalającą na łączenie się z siecią LTE znajdą się w zasięgu sieci LTE-Advanced i… będą mieli odpowiedni telefon lub modem (przedstawiciele operatora zapewniali, że w ich sieci działa ponad 70 tysięcy takich urządzeń).

Skorzystanie z LTE-Advanced ponoć nie będzie trudne, albowiem usługa ma działać we wszystkich większych miastach, tyle tylko, że… w wybranych lokalizacjach. Jakich dokładnie – tego nie udało nam się dowiedzieć. Być może stosowne decyzje jeszcze nie zapadły…

Dziennikarze zgromadzeni na prezentacji mogli także zapoznać się z pewnymi tajnikami i określeniami technicznymi, które pomogły im zrozumieć jak to jest możliwe, że komórkowy internet może przyspieszać do takich prędkości.

Padły tajemnicze słowa o agregacji dwóch częstotliwości nośnych o szerokości 20 MHz każda i pracujących w standardzie LTE FDD w pasmach 1800 MHz oraz 2600 MHz. Innymi słowy – Plus dysponuje dwiema częstotliwościami – 1800 MHz i 2600 MHz – a w każdej z nich wykorzystuje po 20 MHz szerokości pasma do transmisji danych. Połączenie, czyli agregacja, tych pasm pozwala na wspomniany szybszy dostęp do internetu.

– Uruchomienie LTE-Advanced to nie tylko dwukrotne zwiększenie maksymalnej prędkości transferu danych, ale także powiększenie pojemności sieci, co w przypadku wzrostu jej obciążenia pozwoli na zapewnienie szerokopasmowego dostępu do usług internetowych większej grupie użytkowników – przekonywał Jacek Felczykowski, członek Zarządu Polkomtelu.

Adam Owczarek

Muzyk, pedagog, dziennikarz. Na co dzień Radio Łódź, w wolnych chwilach mGSM.pl, ANGORA, Agencja AgatArt, portal Same Dobre Wieści, a także Stowarzyszenie "Potęga Prasy". Twórca autorskich programów i szkoleń z zakresu dziennikarstwa, PR-u i nowych technologii.

View Comments

Recent Posts

Navitel R500 GPS – działa i ma GPS

Kiedy Polak kupuje sobie pierwszą kamerkę samochodową? Zazwyczaj rozsądnie: po pierwszej stłuczce. Zazwyczaj zdaje nam…

2 lata ago

Huawei FreeBuds 5 – gustowna biżuteria audio

Urządzenia elektroniczne bywają kompletnie do niczego, bywają nudne i poprawne, ale bywa czasem i tak,…

2 lata ago

Samsung The Freestyle – recenzja projektora innego niż wszystkie

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem projektor Samsung The Freestyle przecierałem oczy ze zdumienia. "Kolejna zabawka"…

3 lata ago

Jaki telefon kupić do 1000 zł?

Mój kolejny artykuł będzie poświęcony korzystnym dla Klienta smartfonom w cenie do 1000 zł w…

3 lata ago

Jabra Elite 5 – recenzja słuchawek TWS

Jabra Elite 5 to najnowsze dzieło duńskiej firmy, które miało swą premierę podczas tegorocznych targów…

3 lata ago

Sony XG300 – głośnik bluetooth z wyższej półki

Głowy nie urywa? Sony XG300 sprawił, że biję się z myślami i martwię czy przypadkiem…

3 lata ago