miszmasz

Więzienie dla brytyjskiego hakera. Zarobił fortunę, pomagając oszustom w wymianie kart SIM

20 miesięcy spędzi w więzieniu brytyjski nastolatek, który przyznał się do sprzedaży usług hakerskich i kradzieży danych osobowych w zamian za kryptowalutę. Więzienie dla brytyjskiego hakera będzie sposobem na jego resocjalizację?

19-letni Elliott Gunton w grudniu 2016 r. został skazany za udział we włamaniu do firmy telekomunikacyjnej TalkTalk. Miał wówczas 17 lat, uniknął kary więzienia, ale otrzymał 12-miesięczny tzw. nakaz rehabilitacji młodzieży (Youth Rehabilitarion Order).

8 września 2017 r. Gunton zhakował australijskiego projektanta Phila Darwena, który prowadzi konto na Instagramie „A Designer’s Mind” obserwowane przez 1,4 miliona ludzi. Gunton przejął kontrolę nad kontem na dwa tygodnie, ustawiając automatyczną odpowiedź, która wysyłała „groteskowo obraźliwe” wiadomości do klientów Darwena.

Kontrole w rzeczywistości nic nie dadzą

W tym czasie Gunton był monitorowany przez policję pod nakazem zapobiegania szkodom seksualnym (SHPO), po tym, jak stwierdzono, że posiada nieprzyzwoite zdjęcia na swoim komputerze. Policja sprawdzała laptopa Guntona co sześć miesięcy, zabroniła mu także używania trybu incognito w celu ukrywania swojej aktywności podczas przeglądania stron internetowych, usuwania historii przeglądarki lub robienia czegokolwiek innego, co uniemożliwiłoby sprawdzanie jego laptopa pod kątem tego, jakie strony odwiedzał. Policja przyznała jednak, że ich kontrole w rzeczywistości nic nie dadzą, a funkcjonariusze nie ustalą jakie strony odwiedzał brytyjski nastolatek.

– Nasze urządzenie nie ma specjalistycznego oprogramowania do wizyt domowych i musimy polegać na uczciwości sprawcy. Nie byłoby możliwe, abyśmy dowiedzieli się, czy usunął jakąkolwiek historię – skomentował detektyw Constable Jamie Hollis z jednostki ochrony publicznej w policji w Norfolk dla Eastern Daily Press.

W kwietniu 2018 r., kiedy władze dowiedziały się, że Gunton planuje odwołać się od swojego wyroku, policja zajęła jego komputer w celu „dokładnego przeszukania” i stwierdzili, że zostało na nim zainstalowane oprogramowanie czyszczące historię działania w internecie. Podczas kolejnych poszukiwań domu Guntona policja skonfiskowała iPhone’a i zegarek Rolex o wartości 10 tys. funtów. Ponadto śledczy odkryli, że Gunton otrzymał znaczne depozyty w swoim portfelu Bitcoin, w tym ponad 100 tys. dolarów tylko jednego dnia.

Więzienie dla brytyjskiego hakera

Policja była podejrzliwa co do zarobków Guntona, który twierdził, że zgromadził fortunę z kryptowaluty wartą ponad 380 tys. dolarów poprzez handel online. Mundurowi znaleźli dowody, że Gunton pomagał w przejmowaniu numerów telefonów komórkowych za pomocą oszustwa polegającego na zamianie kart SIM. Władze odkryły też zapisy rozmów, podczas których nastolatek rozmawiał o działalności przestępczej.

– Gunton wykorzystywał dane osobowe niewinnych firm i ludzi w celu osiągnięcia znacznego zysku, ale nie udało mu się ukryć wszystkich nieuczciwie zdobytych zysków, co pozwoliło nam skonfiskować Bitcoiny warte setki tysięcy funtów – powiedział detektyw Sierżant Mark Stratford z okręgu Norfolk.

Gunton został skazany na 20 miesięcy więzienia w sądzie koronnym w Norwich w zeszłym tygodniu, ale został natychmiast zwolniony z powodu odbywania kary w areszcie śledczym. Nakazano mu spłacić 407 359 funtów, przez trzy lata będzie także musiał udostępniać historię korzystania z internetu.

Adam Owczarek

Muzyk, pedagog, dziennikarz. Na co dzień Radio Łódź, w wolnych chwilach mGSM.pl, ANGORA, Agencja AgatArt, portal Same Dobre Wieści, a także Stowarzyszenie "Potęga Prasy". Twórca autorskich programów i szkoleń z zakresu dziennikarstwa, PR-u i nowych technologii.

Recent Posts

Navitel R500 GPS – działa i ma GPS

Kiedy Polak kupuje sobie pierwszą kamerkę samochodową? Zazwyczaj rozsądnie: po pierwszej stłuczce. Zazwyczaj zdaje nam…

2 lata ago

Huawei FreeBuds 5 – gustowna biżuteria audio

Urządzenia elektroniczne bywają kompletnie do niczego, bywają nudne i poprawne, ale bywa czasem i tak,…

2 lata ago

Samsung The Freestyle – recenzja projektora innego niż wszystkie

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem projektor Samsung The Freestyle przecierałem oczy ze zdumienia. "Kolejna zabawka"…

3 lata ago

Jaki telefon kupić do 1000 zł?

Mój kolejny artykuł będzie poświęcony korzystnym dla Klienta smartfonom w cenie do 1000 zł w…

3 lata ago

Jabra Elite 5 – recenzja słuchawek TWS

Jabra Elite 5 to najnowsze dzieło duńskiej firmy, które miało swą premierę podczas tegorocznych targów…

3 lata ago

Sony XG300 – głośnik bluetooth z wyższej półki

Głowy nie urywa? Sony XG300 sprawił, że biję się z myślami i martwię czy przypadkiem…

3 lata ago