Quantcast

adplus-dvertising
Ultimaker 3 – czyli ruchome w ruchomym

19.10.2016

Ultimaker 3 – czyli ruchome w ruchomym

Ultimaker 3 to nowa generacja budżetowych drukarek 3D, która właśnie wczoraj, 18 października, miała ogólnoświatową premierę w różnych miejscach na świecie, m.in. w Warszawie. Wydarzenie zostało zorganizowane przez firmę get3D – polskiego autoryzowanego dystrybutora drukarek Ultimaker. O druku 3D wiem mniej więcej tyle, co o ścieżkach migracyjnych jaskółki europejskiej, czyli niewiele. Dzięki załodze get3D dowiedziałem się nieco więcej, dzięki czemu mogę podzielić się wiedzą na temat funkcjonalności modelu Ultimaker 3 i jego wyższości nad poprzednimi generacjami.
Premiera

Konferencję rozpoczął Mirosław Jaskułowski, Prezes Stowarzyszenia Polskiej Branży Druku 3D, który opowiedział ogólnie o branży, kierunkach rozwoju, rankingu producentów drukarek 3D i rokowaniach na przyszłość. Z kolei Paweł Ślusarczyk, redaktor naczelny portalu Centrum Druku 3D, opowiedział o tym, jakie branże dziś najchętniej korzystają z druku 3D, a także przybliżył historię i sposób działania firmy Ultimaker. Adam Kozubowicz, prezes get3D, bardzo konkretnie opowiedział o innowacjach wprowadzonych w rodzinie Ultimaker 3, zademonstrował łatwą wymianę głowic drukujących i gotowe wydruki.


M. Jaskułowski, P. Ślusarczyk, A. Kozubowicz podczas premiery Ultimaker 3

2 słowa o drukarkach

Drukarki 3D są dziś wykorzystywane w niemal każdej gałęzi przemysłu. Funkcjonują z powodzeniem jako urządzenia produkujące lekkie elementy dla przemysłu lotniczego, prototypujące protezy, czy części samochodowe; wkraczają tam, gdzie wykonanie odlewu jest bardzo trudne albo wręcz niemożliwe. Rynek dzielą producenci bardzo drogich specjalistycznych urządzeń do zastosowań profesjonalnych i producenci w rodzaju Ultimakera, którzy poczynają sobie coraz śmielej dzięki temu, że ich produkty są stosunkowo tanie, kompaktowe, a w przypadku omawianej marki udostępniają rozwiązania sprzętowe na warunkach licencji Open Source. Dzięki temu w rozwoju technologicznym urządzeń Ultimakera, w dokonywaniu usprawnień i wyłapywaniu ewentualnych błędów mogą brać udział również pasjonaci spoza firmy. Po 6 miesiącach funkcjonowania w ofercie, dokumentacja każdej drukarki jest otwierana – a to pozwala właściwie każdemu na samodzielną budowę własnego egzemplarza, który później można również sprzedać. Dla klienta indywidualnego są to nadal urządzenia drogie – u nas kosztują kilka-kilkanaście tysięcy złotych. Znajdują odbiorców głównie wśród małych i średnich firm, gdzie bardzo szybko potrafią zwrócić poniesione nakłady.


Ultimaker 3

Dlaczego model Ultimaker 3 jest propozycją wyjątkową?
  • Drukarka ma 2 niezależne dysze, dzięki współpracy których można drukować niezwykle skomplikowane kształty, używać materiału w dwóch kolorach albo dwóch różnych materiałów o zbliżonych właściwościach.
  • NFC zastosowane w szpulach z filamentem (materiał eksploatacyjny – tworzywo sztuczne; jego odpowiednikiem jest np. atrament w drukarkach atramentowych) sprawia, że drukarka od razu wie z jakim materiałem ma do czynienia i jak dobrać parametry druku. To pozwala na sporą oszczędność czasu w porównaniu z dotychczasowymi rozwiązaniami opartymi na ręcznej konfiguracji.
  • Automatyczna kalibracja stołu roboczego to coś, co pozwala uniknąć pracowitego ustawiania podstawy do drukowania w poziomie. Wypoziomowanie jest podstawa poprawnego wydruku. Automatyzacja została uzyskana dzięki czujnikowi odległości mierzącemu położenie powierzchni roboczej w kilku punktach.
  • Komunikacja za pomocą WiFi, USB i Ethernetu pozwala na zdalną pracę z urządzeniem, ale umożliwia także łączenie drukarek w klastry i pracę przy jednym wydruku na wielu stanowiskach jednocześnie.
  • Dzięki kamerze można na bieżąco podglądać stan wydruku i kontrolować jego poprawność


Ultimaker 3 – łatwo wymienialne głowice

Największe wrażenie zrobiły na mnie wydruki z ruchomymi elementami. Przy jednej głowicy nie daje się w łatwy sposób wykonać wydruku złożonego np. z dwóch elementów tak, że jeden pozostaje wewnątrz drugiego. Druga głowica Ultimakera 3 może drukować tzw. element podporowy z materiału, który później łatwo rozpuścić w wodzie. Wydruk zamkniętego ażurowego kształtu z kulą w środku staje się banalnie prosty. I nie chodzi tu tylko o efekciarską zabawkę, która będzie kurzyła się na półce, ale o drukowanie elementów w rodzaju w rodzaju – dajmy na to – modeli skomplikowanych zaworów kulowych, czy łożysk.


Przykładowe wydruki – łożyska działają prawidłowo, a kulka nie jest drukowana osobno

Podstawowy model Ultimaker 3 kosztuje 15 999 zł brutto, a większy Ultimaker 3 Extended – 19 899 zł brutto. W otwartej sprzedaży drukarka będzie dostępna od listopada, ale zamówienia można składać już teraz. Więcej o drukarkach można dowiedzieć się na stronie internetowej dystrybutora get3D, a także w serwisie specjalistycznym Centrum Druku 3D.

źródło: materiał własny
czytane: 4716

druk 3ddrukarka 3dget3d

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top