Jak wynika z danych udostępnionych nam przez Komendę Główną Policji, w 2020 roku odnotowano 6,7 tys. przestępstw dotyczących e-bankowości. Dotyczą przede wszystkim klientów korzystających ze zdalnych kanałów i wykorzystują głównie phishing. Dla porównania rok wcześniej, takich przestępstwo odnotowano 6,3 tys., a w 2018 roku – 3,6 tys.
Inną kategorią oszustw, które odnotowuje w swoich statystykach policja, jest skimming. Polega on na instalowaniu nakładki na bankomaty, za pomocą której oszuści odczytują dane z paska magnetycznego na karcie. Liczba takich oszustw nieznacznie spadła w porównaniu z ubiegłymi latami. W 2020 odnotowano 1406 takich przestępstw, podczas gdy rok wcześniej było ich 1415 (z kolei w 2018 r. – 743).
Warto dodać, że udostępnione dane informują o przestępstwach stwierdzonych. Nie obejmują zatem postępowań, które jeszcze są w toku, co więcej, nie wszystkie przypadki przestępstw tego typu muszą być obligatoryjnie opisywane w katalogach tagami e-bankowość, phishing czy skimming. Oznacza to, że w w rzeczywistości przestępstw tego typu może być jeszcze więcej.
Kiedy Polak kupuje sobie pierwszą kamerkę samochodową? Zazwyczaj rozsądnie: po pierwszej stłuczce. Zazwyczaj zdaje nam…
Urządzenia elektroniczne bywają kompletnie do niczego, bywają nudne i poprawne, ale bywa czasem i tak,…
Gdy po raz pierwszy zobaczyłem projektor Samsung The Freestyle przecierałem oczy ze zdumienia. "Kolejna zabawka"…
Mój kolejny artykuł będzie poświęcony korzystnym dla Klienta smartfonom w cenie do 1000 zł w…
Jabra Elite 5 to najnowsze dzieło duńskiej firmy, które miało swą premierę podczas tegorocznych targów…
Głowy nie urywa? Sony XG300 sprawił, że biję się z myślami i martwię czy przypadkiem…