Quantcast

adplus-dvertising
Czy sztuczna inteligencja może skomponować symfonię?

02.12.2018

Czy sztuczna inteligencja może skomponować symfonię?

28 listopada w słynnej wiedeńskiej sali koncertowej Musikverein zaprezentowano symfonię pod tytułem „Sound of Light”. Co w tym takiego niezwykłego? Utwór został stworzony „we współpracy” ze sztuczną inteligencją zaszytą w procesorze smartfona marki Huawei. Utwór zagrała Synchron Stage Orchestra pod batutą Jamesa Shearmana.

 

 

Skąd taki pomysł?

Pomysł, by przekształcić zorzę polarną na muzykę i zaprząc smartfon do tego, by skomponować z tego symfonię, jest jedyny w swoim rodzaju. I trzeba przyznać, że ta niezwykła inicjatywa zakończyła się powodzeniem. W przedsięwzięciu wykorzystano filmy prezentujące zorzę polarną, nagrane przez fotografa Kjetila Skoglia, muzyczne motywy skomponowane przez kompozytora Marka Sayfritza, a także rozwiązania sztucznej inteligencji, które obecne są w procesorze smartfona Mate 20 Pro. Cały projekt zajął około 3 miesięcy.

Jaka była rola człowieka, a jaka sztucznej inteligencji w całym projekcie?

Rzućmy okiem, jak – w bardzo wielkim skrócie – wyglądał cały proces skomponowania symfonii we współpracy z AI. Najpierw fotograf dostarczył nagrań zorzy polarnej, te zaś zostały gruntownie przeanalizowane przez urządzenie z AI, pod kątem takich elementów jak kolor, rozmiar, kształt i prędkość. Następnie na podstawie tego, co było widać na nagraniu wideo, kompozytor wygenerował wariacje muzycznych fraz. AI rozpoznała poszczególne ujęcia zorzy i modulowała dźwięki tak, aby odzwierciedlały jej intensywność w kompozycji. Tak więc AI sama nie byłaby w stanie skomponować symfonii, ale była pomocna przy połączeniu elementów wizualnych i wariacji dźwiękowych w zgodzie z opracowanym scenariuszem widowiska –  czyli, szeroko rzecz ujmując, koordynowania spektaklu.

Co Huawei chciał nam przekazać zaprzęgając sztuczną inteligencję do działań wymagających kreatywności?

Czy mamy się przygotować na to, że w przyszłości sztuką nie będą zajmować się ludzie? Nie, celem było pokazanie, jak wielka moc tkwi wewnątrz każdego smartfonu i jak można ją wykorzystać by ułatwić sobie życie. Producent przewiduje, że w najbliższych latach zobaczymy wiele aplikacji bazujących na AI i coraz to nowe zastosowania, w których będzie można wykorzystać maszynowe uczenie się, komputerowe wizualizacje i moc procesorów z układami NPU. Zobaczcie, jak przygotowano symfonię „Sound of Light” i kto w tym przedsięwzięciu brał udział:

 

źródło: własne
czytane: 2335

Huaweimuzykasztuczna inteligencjasztuka

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top