Categories: ciekawostki

Smartfonowe klocki

LG G5, który dane mi było ostatnio przetestować, to jeden z pierwszych na rynku smartfonów o modułowej konstrukcji. Ale pomysł na modułowość urządzeń mobilnych wcale nie jest nowy – od dawna producenci prześcigali się w koncepcjach i prototypach na sprzęty, które można rozbudowywać lub przystosowywać do swoich preferencji poprzez swoiste klocki, czyli moduły. Najbardziej znany jest chyba Projekt Ara od Google’a i firmy Phoneblocks (http://www.projectara.com/). Urządzenie to ma pozwalać na wymianę poszczególnych części, które będą dostępne w formie różnego rodzaju modułów. Niestety premiera tego sprzętu na razie jest przesunięta na czas nieokreślony.

Źródło: http://www.modularphonesforum.com/

Jest jeszcze ZTE Eco-Mobius, który zakłada możliwość wymiany w telefonie poszczególnych bloków (procesor, kości RAM i ROM, baterię, wyświetlacz oraz aparat). Wydzielone moduły w postaci demontowalnych kostek, zostały ukształtowane tak, by uniemożliwić ich pomylenie i montaż w niewłaściwym miejscu (więcej informacji).

Innym podejściem do modułowych telefonów jest PuzzlePhone, smartfon stworzony przez Finów z Circular Devices, którego konstrukcja podzielona została na 3 części: The Spine, czyli szkielet, na którym będą się znajdować ekran oraz podzespoły, które nie wymagają częstych usprawnień. Kolejny jest mózg – The Brain – który ma zawierać procesor, układ graficzny, RAM, pamięć flash i aparat fotograficzny. Ostatnią częścią jest serce – The Heart – tu zlokalizowano baterię oraz inne podzespoły z krótszym cyklem życia.

Źródło: http://www.puzzlephone.com/

Kolejnym projektem jest Shift5+ niemieckiej formy Shift – modułowy smartfon z systemem Android 5.1 lub Windows 10 Mobile. Modularność urządzenia obejmuje wymianę akumulatora, wyświetlacza, wewnętrznej pamięci oraz bliżej nie sprecyzowanych „innych podzespołów” – koncepcja zakłada ich wymianę w razie awarii, ale nie wiadomo, czy w taki sam sposobów będzie można ulepszyć specyfikację, np. poprzez zwiększenie pojemności pamięci RAM. W każdym bądź razie smartfony firmy Shift można zamówić w przedsprzedaży na stronie producenta.

Nie zapomnijmy, ze w sprzedaży jest już inny modułowy smartfon – Fairphone 2, który można kupić za 525 euro. To z pozoru zupełnie normalny smartfon, ale można w nim bardzo łatwo wymieniać podzespoły. Wystarczy śrubokręt. Ekran można zdemontować poprzez odczepienie zaczepów, użytkownik będzie mógł też wymienić procesor, pamięć, aparat czy też inne podzespoły.

Źródło: https://www.fairphone.com/phone/

Branża, jak widać, powoli zwraca się w stronę modułowości, choć z perspektywy biznesowej dla producentów smartfonów nie jest to dobre rozwiązanie – użytkownicy nie kupią nowego telefonu tylko kolejne moduły – a to przekłada się na mniejsze zyski. Ale coś się jednak dzieje, a to najważniejsze 🙂

Jolanta Szczepaniak

Dziennikarka - w zawodzie od 10 lat. Absolwentka UŁ. Dawniej związana z miesięcznikiem "Mobile Internet", obecnie publikuje testy w serwisie mGSM.pl. Sporadycznie blogerka i wikipedystka. Na co dzień fanka mobilnych technologii i internetu, gadżeciara, serialomaniaczka i nałogowa czytelniczka książek oraz prasy popularyzującej naukę.

Recent Posts

Navitel R500 GPS – działa i ma GPS

Kiedy Polak kupuje sobie pierwszą kamerkę samochodową? Zazwyczaj rozsądnie: po pierwszej stłuczce. Zazwyczaj zdaje nam…

2 lata ago

Huawei FreeBuds 5 – gustowna biżuteria audio

Urządzenia elektroniczne bywają kompletnie do niczego, bywają nudne i poprawne, ale bywa czasem i tak,…

2 lata ago

Samsung The Freestyle – recenzja projektora innego niż wszystkie

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem projektor Samsung The Freestyle przecierałem oczy ze zdumienia. "Kolejna zabawka"…

3 lata ago

Jaki telefon kupić do 1000 zł?

Mój kolejny artykuł będzie poświęcony korzystnym dla Klienta smartfonom w cenie do 1000 zł w…

3 lata ago

Jabra Elite 5 – recenzja słuchawek TWS

Jabra Elite 5 to najnowsze dzieło duńskiej firmy, które miało swą premierę podczas tegorocznych targów…

3 lata ago

Sony XG300 – głośnik bluetooth z wyższej półki

Głowy nie urywa? Sony XG300 sprawił, że biję się z myślami i martwię czy przypadkiem…

3 lata ago