Raspberry Pi Zero
Popularność Raspberry Pi Zero jest ogromna, przy czym niska cena, która dla twórców jest najważniejsza, gra w świadomości użytkowników raczej drugoplanową rolę. Poprzednie wersje urządzenia stworzonego przez Raspberry Pi Foundation, a zaprojektowanego głównie w celu wspierania nauki informatyki również tam, gdzie nie ma pieniędzy na zakup drogich komputerów PC, znalazły zastosowanie jako sterowniki w ogromnej ilości zestawów dla domorosłych konstruktorów.
To maleństwo, choć nie ma klawiatury, myszki, czy wyświetlacza, jest pełnoprawnym komputerem. Jego specyfikacja techniczna obejmuje:
Raspberry Pi Zero zasilany jest napięciem 5 V poprzez gniazdo micro-USB albo przez piny GPIO. Całość działa pod kontrolą specjalnej wersji systemu Debian o nazwie Raspbian zoptymalizowanej do potrzeb małego komputera.
Poniżej można obejrzeć film przedstawiający ideę stojącą za projektem: komputer osiągalny niemal dla każdego. Twórcom udało się przekroczyć magiczną barierę niedostępności zaawansowanej elektroniki – jeden z nich opowiada zresztą, że w przeszłości to głównie cena stała na przeszkodzie poznawania techniki komputerowej.
Jeżeli tylko macie żyłkę odkrywcy i ambicje związane z samodzielną nauką elektroniki, warto zainteresować się Raspberry Pi Zero. Inspiracji można szukać oczywiście w Internecie. W zeszłym roku Computer World opublikował listę 20 ciekawostek związanych z Raspberry Pi, ale prawdziwe wyzwania znajdziecie w serwisie Malinowo i na innych stronach, skupiających pasjonatów tego maleńkiego komputera. Jeśli preferujecie książki – dla starszych wersji urządzenia Helion wydał tytuł Raspberry Pi. Najlepsze projekty. Książka do dostania na stronie wydawnictwa za 69 zł. To spory kontrast dla ceny urządzenia. – A chwilowym brakiem Raspberry Pi Zero w sprzedaży nie ma się co przejmować. Twórcy na pewno szybko uzupełnią sklepowe zapasy.
Introducing PIZERO from Raspberry Pi Foundation on Vimeo.
Więcej o propozycjach sprzętowych i założeniach Raspberry Pi Foundation można dowiedzieć się klikając tutaj, natomiast jeśli jesteście zainteresowani anglojęzycznym pismem dedykowanym projektom i urządzeniom Raspberry Pi, zajrzyjcie koniecznie tu.
Kiedy Polak kupuje sobie pierwszą kamerkę samochodową? Zazwyczaj rozsądnie: po pierwszej stłuczce. Zazwyczaj zdaje nam…
Urządzenia elektroniczne bywają kompletnie do niczego, bywają nudne i poprawne, ale bywa czasem i tak,…
Gdy po raz pierwszy zobaczyłem projektor Samsung The Freestyle przecierałem oczy ze zdumienia. "Kolejna zabawka"…
Mój kolejny artykuł będzie poświęcony korzystnym dla Klienta smartfonom w cenie do 1000 zł w…
Jabra Elite 5 to najnowsze dzieło duńskiej firmy, które miało swą premierę podczas tegorocznych targów…
Głowy nie urywa? Sony XG300 sprawił, że biję się z myślami i martwię czy przypadkiem…