Categories: ciekawostki

Nie dbamy o bezpieczeństwo – nawet po aferach związanych z wyciekami danych

Dopóki nie zostaną spopularyzowane bezpieczniejsze sposoby autoryzacji, musimy korzystać z haseł. Jest cała masa poradników i analiz wskazująca, jak można zbudować bezpieczne hasło, ale użytkownicy wolą iść na łatwiznę i stosować hasła łatwe, szybkie do wpisania, a na dodatek powtarzają te w różnych serwisach i usługach. Wydawałoby się, że taka beztroska będzie nieco mniejsza wraz z informacjami o kradzieży baz danych czy wyciekach informacji o użytkownikach. Nic bardziej mylnego.

Badacze z Carnegie Mellon University doszli do wniosku, że tylko jedna trzecia użytkowników zmieniała dane związane z logowaniem do konta w serwisie, który został zaatakowany i nastąpił w nim wyciek danych. Tak przynajmniej wynika z danych, które można uzyskać za pomocą Security Behaviour Observatory (SBO). Jest to program, w którym użytkownicy dobrowolnie monitorują użycie przeglądarki w celach badawczych. Tylko 33 procent monitorowanych w ten sposób użytkowników, którzy mieli konto użytkownika w zaatakowanej witrynie, odwiedziło stronę w celu zmiany hasła. A z tego tylko 75% użytkowników zrobiło to w ciągu trzech miesięcy – pozostali ustanowili nowe dane dostępu znacznie później. Odsetek użytkowników, którzy naprawdę szybko zareagowali na każde zgłoszenie problemów z bezpieczeństwem, był znikomy. Co więcej, sama zmiana hasła nie zawsze oznaczała, że konto było lepiej zabezpieczone – bez stosowania się do porad dotyczących wyboru bezpiecznego hasła ustawienie innego, ale słabego, nie zwiększy zasadniczo bezpieczeństwa konta. Warto dodać, że nie możemy  przekładać tego badania na ogólny obraz internautów, bowiem grupa osób testowych to zaledwie ok. 350 osób. Miejmy nadzieję, że internauci jednak mocniej zwracają uwagę na bezpieczeństwo swoich danych w sieci.

Jolanta Szczepaniak

Dziennikarka - w zawodzie od 10 lat. Absolwentka UŁ. Dawniej związana z miesięcznikiem "Mobile Internet", obecnie publikuje testy w serwisie mGSM.pl. Sporadycznie blogerka i wikipedystka. Na co dzień fanka mobilnych technologii i internetu, gadżeciara, serialomaniaczka i nałogowa czytelniczka książek oraz prasy popularyzującej naukę.

Recent Posts

Navitel R500 GPS – działa i ma GPS

Kiedy Polak kupuje sobie pierwszą kamerkę samochodową? Zazwyczaj rozsądnie: po pierwszej stłuczce. Zazwyczaj zdaje nam…

2 lata ago

Huawei FreeBuds 5 – gustowna biżuteria audio

Urządzenia elektroniczne bywają kompletnie do niczego, bywają nudne i poprawne, ale bywa czasem i tak,…

2 lata ago

Samsung The Freestyle – recenzja projektora innego niż wszystkie

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem projektor Samsung The Freestyle przecierałem oczy ze zdumienia. "Kolejna zabawka"…

3 lata ago

Jaki telefon kupić do 1000 zł?

Mój kolejny artykuł będzie poświęcony korzystnym dla Klienta smartfonom w cenie do 1000 zł w…

3 lata ago

Jabra Elite 5 – recenzja słuchawek TWS

Jabra Elite 5 to najnowsze dzieło duńskiej firmy, które miało swą premierę podczas tegorocznych targów…

3 lata ago

Sony XG300 – głośnik bluetooth z wyższej półki

Głowy nie urywa? Sony XG300 sprawił, że biję się z myślami i martwię czy przypadkiem…

3 lata ago