Categories: ciekawostki

Japoński wynalazek – smartfon z fotocenzurą

Japończycy są nie tylko jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie krajów. A przy okazji narodem pełnym skrajności. Kraj, który jest ojczyzną hentai i jednym z największych producentów zabawek erotycznych na świecie, wykorzystuje sztuczną inteligencję do unicestwienia nagich selfików.

„Send nudes” nie zadziała

W Japonii, obok rynku smartfonów premium całkiem dobrze trzyma się segment określany jako smartfony kakiyasu – to modele, które nazwalibyśmy budżetowymi. Do takich należy Tone e20, smartfon oferowany przez operatora Tone Mobile, kosztujący 19 800 jenów (około 180 dolarów). Jego specyfikacja odpowiada cenie – urządzenie ma 6,26-calowy wyświetlacz, system operacyjny Android 9.0, 64 GB pamięci i potrójny aparat. Ale ważniejszy jest inny aspekt tego urządzenia – funkcja Smartphone Protection. I nie chodzi tu o ochronę telefonu przed uszkodzeniem, ale o ochronę użytkownika.

AI i ochrona przed golizną

Funkcja Smart Protection to tak naprawdę oprogramowanie AI, które współpracuje z aparatem Tone e20. Po zrobieniu zdjęcia AI analizuje zdjęcie i sprawdza, czy jest ono „odpowiednie”. Chodzi o to, że smartfon nie pozwoli na zrobienie nagiego selfie. Jeśli użytkownik smartfonu spróbuje zrobić roznegliżowaną fotkę, wtedy pojawi się komunikat informujący, że „Zdjęcie nie zostało zrobione z powodu nieodpowiedniej zawartości”, a plik zostanie odrzucony bez zapisania.

Nie chodzi oczywiście o to, by pozbawić pikanterii życie seksualne dorosłych. Tone e20 ma zapewnić ochronę dzieci i nastolatków, które mogą być celem internetowego oszustwa lub szantażu. Funkcja Smart Protection może być również połączona za pomocą aplikacji z telefonem rodzica lub opiekuna. Gdy użytkownik Tone e20 spróbuje zrobić nieodpowiednie zdjęcie, na telefon rodzica przyjdzie alert z datą i godziną wykonania zdjęcia, informacją GPS o miejscu, w którym podjęto próbę cyknięcia nagiego selfika oraz pikselową miniaturę zdjęcie (które według Tone Mobile nie jest przechowywane na żadnym innym urządzeniu lub serwerze).

 

Jolanta Szczepaniak

Dziennikarka - w zawodzie od 10 lat. Absolwentka UŁ. Dawniej związana z miesięcznikiem "Mobile Internet", obecnie publikuje testy w serwisie mGSM.pl. Sporadycznie blogerka i wikipedystka. Na co dzień fanka mobilnych technologii i internetu, gadżeciara, serialomaniaczka i nałogowa czytelniczka książek oraz prasy popularyzującej naukę.

Recent Posts

Navitel R500 GPS – działa i ma GPS

Kiedy Polak kupuje sobie pierwszą kamerkę samochodową? Zazwyczaj rozsądnie: po pierwszej stłuczce. Zazwyczaj zdaje nam…

2 lata ago

Huawei FreeBuds 5 – gustowna biżuteria audio

Urządzenia elektroniczne bywają kompletnie do niczego, bywają nudne i poprawne, ale bywa czasem i tak,…

2 lata ago

Samsung The Freestyle – recenzja projektora innego niż wszystkie

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem projektor Samsung The Freestyle przecierałem oczy ze zdumienia. "Kolejna zabawka"…

3 lata ago

Jaki telefon kupić do 1000 zł?

Mój kolejny artykuł będzie poświęcony korzystnym dla Klienta smartfonom w cenie do 1000 zł w…

3 lata ago

Jabra Elite 5 – recenzja słuchawek TWS

Jabra Elite 5 to najnowsze dzieło duńskiej firmy, które miało swą premierę podczas tegorocznych targów…

3 lata ago

Sony XG300 – głośnik bluetooth z wyższej półki

Głowy nie urywa? Sony XG300 sprawił, że biję się z myślami i martwię czy przypadkiem…

3 lata ago