ciekawostki

Jak usunąć wirusa z telefonu z Androidem?

Kiedyś telefon miał służyć do dzwonienia i wysyłania SMS-ów, nie miał dostępu do sieci i możliwości instalowania aplikacji. I nie było na niego wirusów. Obecne smartfony to zupełnie inna bajka – mają moc obliczeniową większą od niejednego komputera, są stale podłączone do internetu i bardzo łatwo zainfekować je wirusem. Jak więc usunąć wirusa z telefonu z Androidem?

Kiedy w komputerze mamy wirusa, należy sięgnąć po oprogramowanie antywirusowe. Ale o wiele rzadziej instalujemy tego typu oprogramowanie w smartfonie. A że Polak zawsze jest mądry po szkodzie, to co zrobić, gdy antywirusa nie mieliśmy, a wirus znalazł się w smartfonie?

Jak usunąć wirusa z telefonu z Androidem?

Mamy do dyspozycji aż kilka rozwiązań. Na pewno pomocne będzie przywrócenie ustawień fabrycznych. Jednak trzeba się liczyć z tym, że wszystkie dane będą usuwane, więc lepiej zrobić kopie zapasowe. Można też postąpić inaczej. Wystarczy przełączyć telefon do trybu bezpiecznego lub awaryjnego. Nie będą wtedy działać oprogramowania firm trzecich, więc i złośliwe oprogramowanie przestanie działać. Następnie należy zweryfikować, jakie aplikacje zainstalowane są w telefonie. Chociaż nie da się zweryfikować, która aplikacja jest złośliwą, wystarczy spojrzeć, która jest nieznana lub obcobrzmiąca. Jeśli natomiast nie da się tej aplikacji odinstalować, może to być sygnał, że wirus ma uprawnienia administratora.

Jak wirus trafia do telefonu?

Najczęściej przyczyną zainfekowania złośliwym oprogramowaniem jest to, że w przypadku telefonów z Androidem, wirusa ściąga się razem z aplikacjami. Których instaluje się zazwyczaj sporo. Z tego też powodu poleca się pobieranie aplikacji za pośrednictwem Google Play, a nie mniej wiarygodnych, nieznanych źródeł. Nie jest to idealne rozwiązanie, bo i wśród softu dostępnego w Google Play mogą zdarzyć się zainfekowane aplikacje, jednak Google systematycznie sprawdza aplikacje, by w jak najwyższym stopniu to wyeliminować.

Różne wirusy to różne ich objawy

Jest kilka symptomów wskazujących na to, że smartfon może być zawirusowany. Wirus telefonie mającym Android może dać inne objawy. Możemy się spotkać z ich różnymi formami. Najczęściej jednak są to:

  • Oprogramowanie szpiegujące, które zbiera informacje na nasz temat dane wrażliwe. Niestety trudno zauważyć, że ktoś ma dostęp do plików, bo wirusy udają legalną aplikację.
  • Ransomware to jeden z wyjątkowo szkodliwych typów złośliwego oprogramowania, który szyfruje i blokuje pliki. Często w ten sposób wymusza się okupy za ich odblokowanie.
  • Robaki dostają się do telefonu poprzez wiadomości, czy linki. Nie trzeba nawet świadomie pobierać aplikacji. Możemy nawet nie wiedzieć tego, że robaki właśnie powielają informacje.
  • Trojany z kolei instalują się razem z aplikacją. Charakterystycznym objawem może być to, że niektóre aplikacje na stałe lub okresowo przestają działać, lub telefon się blokuje.

Jak sprawdzić, czy mam w telefonie wirusa?

Nie zawsze jest to proste, wystarczy spojrzeć na to, jak niektóre oprogramowania potrafią ukryć swoje działanie. Jest jednak kilka objawów, które powinny wzmóc czujność. Przykładem są powtarzające się awarie aplikacji, które wcześniej działały bez zarzutów. Tak samo nagłe większe zużycie danych, czy często pojawiające się reklamy. Objawem może być też niemal natychmiastowe rozładowywanie się baterii i wyjątkowo wysoki rachunek za telefon. Często to właśnie wirusy są jedną z najważniejszych przyczyn przegrzewania się telefonu.

Jak przejść do trybu awaryjnego?

Najpopularniejszy sposób, który pozwoli przejść do trybu awaryjnego smartfonu i naprawić ewentualne szkody, przeprowadza się w następujący sposób:

  1. Wyłączenie telefonu.
  2. Ponowne wciśnięcie i przytrzymanie przycisku Power, by uruchomić urządzenie.
  3. Gdy tylko na ekranie pojawi się logo producenta, wtedy należy nacisnąć jednocześnie przycisk zasilania i przycisk zmniejszania głośności.
  4. Urządzenie powinno włączyć się w trybie awaryjnym.

Jeśli smartfon nie uruchomił się w trybie awaryjnym po zastosowaniu tej metody, warto wypróbować inne kombinacje, na przykład: Przycisk Power + Volume up; Przycisk Power + Volume up + Volume down. Ponowny restart powinien uruchomić smartfon w standardowym trybie.

Jolanta Szczepaniak

Dziennikarka - w zawodzie od 10 lat. Absolwentka UŁ. Dawniej związana z miesięcznikiem "Mobile Internet", obecnie publikuje testy w serwisie mGSM.pl. Sporadycznie blogerka i wikipedystka. Na co dzień fanka mobilnych technologii i internetu, gadżeciara, serialomaniaczka i nałogowa czytelniczka książek oraz prasy popularyzującej naukę.

Recent Posts

Navitel R500 GPS – działa i ma GPS

Kiedy Polak kupuje sobie pierwszą kamerkę samochodową? Zazwyczaj rozsądnie: po pierwszej stłuczce. Zazwyczaj zdaje nam…

2 lata ago

Huawei FreeBuds 5 – gustowna biżuteria audio

Urządzenia elektroniczne bywają kompletnie do niczego, bywają nudne i poprawne, ale bywa czasem i tak,…

2 lata ago

Samsung The Freestyle – recenzja projektora innego niż wszystkie

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem projektor Samsung The Freestyle przecierałem oczy ze zdumienia. "Kolejna zabawka"…

3 lata ago

Jaki telefon kupić do 1000 zł?

Mój kolejny artykuł będzie poświęcony korzystnym dla Klienta smartfonom w cenie do 1000 zł w…

3 lata ago

Jabra Elite 5 – recenzja słuchawek TWS

Jabra Elite 5 to najnowsze dzieło duńskiej firmy, które miało swą premierę podczas tegorocznych targów…

3 lata ago

Sony XG300 – głośnik bluetooth z wyższej półki

Głowy nie urywa? Sony XG300 sprawił, że biję się z myślami i martwię czy przypadkiem…

3 lata ago