ciekawostki

Gwiezdne wojny przyciągają cyberprzestępców

Premiera kolejnej części „Gwiezdnych wojen” jest jedną z najgorętszych premier roku. I każda wzmianka o spojlerach, kopiach filmu do ściągnięcia czy innych materiałach związanych z filmem „Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie” wzbudza zainteresowanie internautów. Przyciąga też uwagę cyberprzestępców.

Ostatni film z trylogii sequeli zwrócił uwagę atakujących jeszcze przed swoją premierą. W efekcie w internecie miał miejsce wysyp fałszywych stron internetowych oraz zainfekowanych plików z filmem, który nie wszedł jeszcze na ekrany. Badacze z firmy Kaspersky zidentyfikowali ponad 30 fałszywych stron internetowych oraz profili w mediach społecznościowych podszywających się pod oficjalne konta związane z filmem (rzeczywista liczba takich stron może być znacznie wyższa), za pomocą których dystrybuowane są rzekomo bezpłatne kopie najnowszego filmu. W celu promowania swoich fałszywych stron cyberprzestępcy zakładają również konta na Twitterze oraz innych portalach społecznościowych, za pośrednictwem których rozsyłają linki do treści. W połączeniu ze szkodliwymi plikami rozpowszechnianymi za pośrednictwem torrentów takie działania przynoszą konkretne efekty przestępcom.

Phishing to nie jedyny sposób wykorzystywania przez cyberprzestępców popularnych serii filmowych. Często maskują oni szkodliwe programy pod postacią kolejnego odcinka popularnego serialu. W 2019 roku firma Kaspersky wykryła 285 103 prób zainfekowania 37 772 użytkowników chcących obejrzeć lubiane seriale z gatunku opery kosmicznej, co stanowi 10% wzrost w stosunku do zeszłego roku. Liczba unikatowych plików wykorzystywanych w atakach na użytkowników wyniosła 11 499. Z danych wynika, że nawet kilka lat po premierze spora liczba użytkowników nadal będzie ryzykowała pobraniem szkodliwych plików, po to by obejrzeć popularne przygody kosmiczne za darmo.

Jolanta Szczepaniak

Dziennikarka - w zawodzie od 10 lat. Absolwentka UŁ. Dawniej związana z miesięcznikiem "Mobile Internet", obecnie publikuje testy w serwisie mGSM.pl. Sporadycznie blogerka i wikipedystka. Na co dzień fanka mobilnych technologii i internetu, gadżeciara, serialomaniaczka i nałogowa czytelniczka książek oraz prasy popularyzującej naukę.

Recent Posts

Navitel R500 GPS – działa i ma GPS

Kiedy Polak kupuje sobie pierwszą kamerkę samochodową? Zazwyczaj rozsądnie: po pierwszej stłuczce. Zazwyczaj zdaje nam…

2 lata ago

Huawei FreeBuds 5 – gustowna biżuteria audio

Urządzenia elektroniczne bywają kompletnie do niczego, bywają nudne i poprawne, ale bywa czasem i tak,…

2 lata ago

Samsung The Freestyle – recenzja projektora innego niż wszystkie

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem projektor Samsung The Freestyle przecierałem oczy ze zdumienia. "Kolejna zabawka"…

3 lata ago

Jaki telefon kupić do 1000 zł?

Mój kolejny artykuł będzie poświęcony korzystnym dla Klienta smartfonom w cenie do 1000 zł w…

3 lata ago

Jabra Elite 5 – recenzja słuchawek TWS

Jabra Elite 5 to najnowsze dzieło duńskiej firmy, które miało swą premierę podczas tegorocznych targów…

3 lata ago

Sony XG300 – głośnik bluetooth z wyższej półki

Głowy nie urywa? Sony XG300 sprawił, że biję się z myślami i martwię czy przypadkiem…

3 lata ago