Najciekawszą z nowości jest Smart Implant, który pozwala instalatorom i majsterkowiczom rozbudować ekosystem inteligentnego domu nawet o stare sprzęty. To rozwiązanie dla użytkowników, którzy chcą stworzyć system sterowania starszymi urządzeniami, nie przystosowanymi do pracy w systemie inteligentnego domu. Smart Implant to niewielkie pudełko, może odzwierciedlać pracę dwóch fizycznych przycisków w starszych urządzeniach. W jednym urządzeniu można zainstalować nawet kilka modułów Smart Implant, ale w tym celu należy rozmontować urządzenie i podłączyć Smart Implant bezpośrednio pod odpowiednie przyciski. Wymaga to zatem odrobiny wiedzy technicznej i odpowiednich umiejętności. Smart Implant jest zabezpieczony przed nieprawidłowym montażem, więc ryzyko błędu jest zmniejszone. Produkt ten pozwala nie tylko na rozbudowę systemu smart home o np. starsze instalacje alarmowe, ale również pozwala dołączać do systemu sprzęty, które mają dla nas dużą wartość sentymentalną. Po zainstalowaniu Smart Implant, użytkownik będzie mógł np. sterować domowym alarmem, piecem lub odczytywać stan czujników wilgotności z poziomu telefonu. Moduł sprawdzi się także w motoryzacji – podłączenie go pod manetkę świateł długich w aucie, pozwoli otworzyć bramę wjazdową/garażową bez konieczności użycia pilota. Smart Implant kosztuje ok. 179 zł.
Kolejną nową propozycją jest Syrena – czyli po prostu optyczno-akustyczny sygnalizator alarmowy. Ma ona szereg zabezpieczeń, które uniemożliwiają neutralizację sygnalizatora. Użytkownik otrzyma informację, jeśli urządzenie zostanie zerwane ze ściany, jego obudowa otwarta i gdy wtłoczona zostanie do niego pianka montażowa, w celu wyciszenia dźwięku syreny. Syrena ma też dwa niezależne systemy zasilania (zasilacz zewnętrzny i baterie) i do tego może pracować jako domowy dzwonek do drzwi. Syrenę można połączyć ze sprzętem innych producentów przewodowych systemów alarmowych.
Fibaro przystosowało ponadto znaną już głowicę termostatyczną The Heat Controller, która mogła być dotąd sterowana za pośrednictwem Home Center poprzez urządzenia z systemem Android i iOS do współpracy z protokołem Apple HomeKit. Teraz również miłośnicy urządzeń Apple mogą sterować inteligentną głowicą. Jest to urządzenie montowane na zawór kaloryfera, pozwalające na inteligentne zarządzanie temperaturą w mieszkaniu. Dzięki zastosowaniu kliku głowic The Heat Controller, w połączeniu z systemem HomeKit, za pośrednictwem aplikacji zainstalowanej na urządzeniu z iOS, użytkownik może ustawić różną temperaturę w każdym z pomieszczeń. Dodatkowym atutem głowicy jest możliwość zaplanowania harmonogramów ogrzewania. Intuicyjna obsługa głowicy termostatycznej The Heat Controller pozwala na samodzielną instalację, a dzięki dołączonym do zestawu specjalnym adapterom, pasuje do 98% grzejników dostępnych na rynku. The Heat Controller jest wyposażony w system auto-odkamieniania oraz ładowalną baterię z możliwością monitorowania poziomu energii. Jedno ładowanie wystarczy na cały sezon grzewczy.
Roller Shutter 3 to z kolei urządzenie pozwalające na automatyzację drzwi, bram garażowych, zasłon czy rolet. Stosując je można automatycznie dostosowywać poziom nasłonecznienia pomieszczeń. Dzięki połączeniu z aplikacją Fibaro, użytkownik Roller Shutter 3, z każdego miejsca na świecie może sprawdzić, czy przypadkiem nie zapomniał zamknąć rolet czy drzwi od garażu – i oczywiście sterować nimi zdalnie. Urządzenie można także sparować z domowym systemem bezpieczeństwa. W połączeniu z czujnikiem ruchu urządzenie może zamknąć wyjścia z budynku po wykryciu intruza, zaś 3 w połączeniu z czujnikami CO może otworzyć rolety i przewietrzyć pomieszczenie, w którym system wykrył obecność zabójczego tlenku węgla, nim zareagują mieszkańcy domu.
Fibaro prezentowało także nowy RGBW Set – czyli system oświetlenia LED. Dzięki aplikacji może dowolnie zmieniać barwy i natężenie światła załączonych w zestawie taśm RGBW, tworząc nastrojowe oświetlenie, dopełnienie kina domowego czy też specyficzny rodzaj alarmu – dzięki możliwości przypisania kolorów do zdarzeń. System automatycznie może poinformować użytkownika, np. światłem w kolorze czerwonym, o tym, że zapomniał wyłączyć żelazko albo zamknąć drzwi.
Polska firma pomyślała też o instalatorach – oferując Installer App – narzędzie, które ułatwi ich pracę instalatorom. Dzięki możliwości zdalnego konfigurowania systemu specjalista nie musi pojawiać się nawet w domu użytkownika systemu Smart Home Fibaro. Z poziomu aplikacji będzie mógł odpowiednio skonfigurować system, a w przypadku awarii zadecydować, czy potrzebna jest wizyta serwisowa, oszczędzając w ten sposób czas zarówno swój jak i klienta. Dzięki inteligentnym rozwiązaniom system może poinformować instalatora o nieprawidłowościach, zanim sam użytkownik spostrzeże awarię swojego urządzenia.
Kiedy Polak kupuje sobie pierwszą kamerkę samochodową? Zazwyczaj rozsądnie: po pierwszej stłuczce. Zazwyczaj zdaje nam…
Urządzenia elektroniczne bywają kompletnie do niczego, bywają nudne i poprawne, ale bywa czasem i tak,…
Gdy po raz pierwszy zobaczyłem projektor Samsung The Freestyle przecierałem oczy ze zdumienia. "Kolejna zabawka"…
Mój kolejny artykuł będzie poświęcony korzystnym dla Klienta smartfonom w cenie do 1000 zł w…
Jabra Elite 5 to najnowsze dzieło duńskiej firmy, które miało swą premierę podczas tegorocznych targów…
Głowy nie urywa? Sony XG300 sprawił, że biję się z myślami i martwię czy przypadkiem…