Categories: ciekawostki

Czy sztuczna inteligencja może być wynalazcą?

Najwyraźniej nie. Takie przynajmniej jest zdanie Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), który odrzucił wnioski EP 18 275 163 i EP 18 275 174. Odrzucił z tej przyczyny, że autorem patentowanych wynalazków była sztuczna inteligencja o nazwie Dabus.

Dabus został stworzony przez Stephena Thalera. Ta sztuczna inteligencja opiera się na systemie wielu sieci neuronowych generujących nowe pomysły poprzez zmianę ich wzajemnych połączeń. Drugi system sieci neuronowych wykrywa krytyczne konsekwencje tych potencjalnych pomysłów i wzmacnia je w oparciu o przewidywaną nowość i istotność.

3d rendering android robot with industrial network

Dabus opracował dwa projekty, które zgłoszono do opatentowania: nowy typ pojemnika na napoje oparty na geometrii fraktalnej oraz urządzenie do przyciągania uwagi podczas akcji poszukiwawczych i ratowniczych, oparte na migającym świetle. Koncepcja obydwu należała do sztucznej inteligencji – gdyby była ona osobą fizyczną, bez wątpienia uznana została by za wynalazcę. W związku z tym właściwym podejściem jest, aby AI została wymieniona jako wynalazca – a właściciel AI był cesjonariuszem lub właścicielem jego patentów.

Jednak Europejski Urząd Patentowy nie wyraził na to zgody. Odrzucił dokumenty EP 18 275 163 i EP 18 275 174 z tego powodu, że nie spełniają kwestii formalnych – wynalazca wskazany we wniosku musi być człowiekiem, a nie maszyną. Co więcej, własność patentowa wiąże się również z pewnymi obowiązkami, które AI miałaby trudności z zaspokojeniem, takimi jak odnawianie patentów, aktualizacja dokumentacji rządowej i informowanie licencjobiorców. Zresztą prawo patentowe różni się w zależności od kraju, w którym działa konkretny urząd patentowy –  na przykład w Wielkiej Brytanii programista, który wymyślił sztuczną inteligencję, jest wynalazcą; z kolei w USA to osoba, która wpadła na oryginalny pomysł, uznana jest za wynalazek, a programistę uważa się za kogoś, kto tylko nadał mu kształt.

Jolanta Szczepaniak

Dziennikarka - w zawodzie od 10 lat. Absolwentka UŁ. Dawniej związana z miesięcznikiem "Mobile Internet", obecnie publikuje testy w serwisie mGSM.pl. Sporadycznie blogerka i wikipedystka. Na co dzień fanka mobilnych technologii i internetu, gadżeciara, serialomaniaczka i nałogowa czytelniczka książek oraz prasy popularyzującej naukę.

Recent Posts

Navitel R500 GPS – działa i ma GPS

Kiedy Polak kupuje sobie pierwszą kamerkę samochodową? Zazwyczaj rozsądnie: po pierwszej stłuczce. Zazwyczaj zdaje nam…

2 lata ago

Huawei FreeBuds 5 – gustowna biżuteria audio

Urządzenia elektroniczne bywają kompletnie do niczego, bywają nudne i poprawne, ale bywa czasem i tak,…

2 lata ago

Samsung The Freestyle – recenzja projektora innego niż wszystkie

Gdy po raz pierwszy zobaczyłem projektor Samsung The Freestyle przecierałem oczy ze zdumienia. "Kolejna zabawka"…

3 lata ago

Jaki telefon kupić do 1000 zł?

Mój kolejny artykuł będzie poświęcony korzystnym dla Klienta smartfonom w cenie do 1000 zł w…

3 lata ago

Jabra Elite 5 – recenzja słuchawek TWS

Jabra Elite 5 to najnowsze dzieło duńskiej firmy, które miało swą premierę podczas tegorocznych targów…

3 lata ago

Sony XG300 – głośnik bluetooth z wyższej półki

Głowy nie urywa? Sony XG300 sprawił, że biję się z myślami i martwię czy przypadkiem…

3 lata ago