21.02.2018
Archos proponuje Androida i 3G w… hulajnodze
Francuska firma Archos, znana dotąd głównie z produkcji tabletów i smartfonów, wchodzi na nowy, nietypowy dla siebie rynek. Firma zaprezentuje na MWC nowe urządzenie wyposażone w system Android. A będzie to… Hulajnoga!
Oczywiście – elektryczna. Model Archos Citee Connect będzie wyposażony w dotykowy panel na kierownicy, oferujący większość funkcji znanych ze smartfonów z Androidem. Na 5-calowym ekranie IPS o jasności 350 nitów będzie można korzystać z ulubionych aplikacji, ale także nawigacji GPS czy sprawdzać prędkość oraz stan naładowania baterii. Wbudowana aplikacja zarządza także zabezpieczeniem (blokadą) hulajnogi, którą można dezaktywować zdalnie, udostępniając pojazd innemu użytkownikowi. Urządzenie ma czterordzeniowy procesor, gigabajt RAM-u oraz 8 GB pamięci na pliki. Wyposażenie obejmuje także moduły Wi-Fi i 3G. Obudowa jest oczywiście bryzgoszczelna i odporna na uszkodzenia – zastosowano szkło Gorilla Glass. System – to Android 8.0.
Sama hulajnoga ma 8,5-calowe koła, silnik elektryczny o mocy 350 W i akumulator o pojemności 6000 mAh, który wystarczy na przejechanie 18-22 kilometrów, zależnie od warunków, prędkości i wagi kierującego – która może wynieść maksymalnie 100 kg. Ładowanie zakończy się w 3 godziny, zaś całe, ważące 13 kg urządzenie da się złożyć do rozmiaru 1000x405x235 mm. Hulajnoga ma dwa biegi i rozpędza się do 25 km/h. Zastosowano rozwiązanie odzyskujące energię przy hamowaniu – można tak wydłużyć zasięg nawet o 15%.
Dla tych, którzy uważają, że połączenie smartfonu z hulajnogą to słaby pomysł, Archos przygotował model Citee Power. Jest identyczny, nie ma jednak dotykowego panelu z Androidem. Pozostałe parametry – w tym co ciekawe waga i osiągi – są identyczne, jak w modelu Archos Citee Connect. Hulajnoga z Androidem ma kosztować 500 euro, a bez „elektroniki” – będzie ok. 100 euro tańsza.
Dla miłośników prostszych i lżejszych rozwiązań przewidziano natomiast model Archos Citee. Tu koła są o pół cala mniejsze, a waga spada do 11,5 kg. Spada też niestety pojemność akumulatora (do 5000 mAh) oraz zasięg – do 12 km. Wciąż jednak da się osiągnąć prędkość do 25 km/h z kierowcą ważącym maksymalnie 100 kg. Silnik ma moc 250 W, ale za to 3 biegi. Ładowanie zajmie 4 do 5 godzin. Złożony pojazd ma wymiary 1070x170x310 mm. Cena tej wersji to ok. 400 euro. W hulajnogach bez wyświetlacza, stopień naładowania baterii wskazują diody LED.
Komentarze