02.03.2020
5 rzeczy, które trzeba zrobić przed sprzedażą telefonu z Androidem
Praktycznie nie ma tygodnia, by któryś z producentów smartfonów nie zaprezentował nowego modelu. Smuklejszego, szybszego, z większym ekranem, mocniejszym procesorem, ciekawszymi funkcjami i pojemniejszymi bateriami. Dynamika tego rynku jest imponująca. Dlatego najczęściej raz, dwa razy do roku – czasami częściej, czasami rzadziej – zmieniamy swoje smartfony na nowsze modele.
A co się dzieje z tymi urządzeniami, które wciąż są sprawne, a z których nie chcemy już korzystać? Być może lądują w szufladzie. Ale mogą też dostać drugie życie wtedy, gdy pójdą na sprzedaż albo zaczną krążyć wśród rodziny lub znajomych. O co należy zadbać przed pozbyciem się starego telefonu (pracującego pod kontrolą Androida)?
1. Backup danych
Zanim stary telefon zostanie przekazany do nowego właściciela, należy stworzyć kopię zapasową wszystkich ważnych danych. A jest tego sporo: zdjęcia, pliki wideo, dokumenty, wiadomości, kontakty i in. Do backupu wielu z tych elementów można wykorzystać usługi Google – na przykład Zdjęcia Google czy Dysk Google dla plików i multimediów, kontakty można zsynchronizować z kontem Google, a dla konkretnych aplikacji wykorzystać ich wewnętrzne narzędzia (takie ma np. WhatsApp). W Sklepie Google są też aplikacje, które kompleksowo wykonają backup wszelkich danych.
2. Przeniesienie danych na nowe urządzenie
Większość ludzi kupuje nowy telefon po sprzedaży starego. Ale jeśli zamierzacie sprzedać stary telefon z Androidem dopiero po zakupie nowego, to świetna okazja, by od razu przenieść wszystkie dane i sprawdzić, czy proces ten przebiegł bez błędów. Bo trzeba zaznaczyć, że przesyłanie danych między urządzeniami z Androidem nie jest łatwe. Nie ma na to oficjalnego rozwiązania od Google i chociaż niektórzy producenci oferują autorskie aplikacje, to rzadko działają one poprawnie z urządzeniami innych marek.
Pewnym ułatwieniem jest przenoszenie danych między smartfonami tego samego producenta – na przykład gdy przesiadamy się między Samsungami, warto skorzystać z funkcji Smart Switch. OnePlus oferuje z kolei aplikację OnePlus Switch, G ma LG PC Suite, a Huawei aplikację o nazwie Phone Clone. Trzeba jednak zaznaczyć, że nawet tego typu aplikacje mogą nie działać poprawnie, jeśli na obu telefonach jest zainstalowana inna wersja Androida.
3. Usunięcie konta Google
W smartfonach z Androidem, na których nieodzowne jest konto Google, znajduje się funkcja Factory Reset. To dzięki niej najszybciej można wyczyścić smartfon, ale niewiele osób wie, że stanowi ona też dodatkowe zabezpieczenie smartfonu na wypadek kradzieży. Nazywa się to Google FRP, czyli Factory Reset Protection. Otóż smartfon stanie się praktycznie bezużyteczny nawet jeśli złodziej przywróci na nim ustawienia fabryczne. Za każdym razem, gdy urządzenie zostanie uruchomione, system poprosi o loginu i hasła tego konta Google, które zostało wcześniej do niego zalogowane. Bez tego nie ma możliwości uruchomienia telefonu i korzystania z niego.
Dlatego punkt ten jest bardzo ważny, bo ze smartfonu z pozostawionym kontem Google’a nie będzie też mógł korzystać przyszły, legalny właściciel telefonu. Jak usunąć swoje konto – oczywiście po zrobieniu backupu danych? Wystarczy wejść w Ustawienia/Konta i usunąć to konto Google’a, które zostało przypisane do telefonu.
4. Zaszyfrowanie danych
Następny punkt dotyczy przywrócenia ustawień fabrycznych – to najszybsza metoda wyczyszczenia telefonu przed przekazaniem kolejnemu właścicielowi. Ale trzeba dodać, że nieco bardziej wprawiony użytkownik może spróbować te dane odczytać. Są bowiem sposoby, aby przywrócić pliki skasowane podczas resetowania do ustawień fabrycznych. Dlatego warto wcześniej zaszyfrować dane – w momencie zresetowania telefonu kasowane jest hasło chroniące klucz szyfrujący. Niepowołany użytkownik, nawet po przywróceniu danych, nie odczyta plików bez hasła. O szyfrowaniu danych przed przeprowadzeniem resetu musza pamiętać użytkownicy smartfonów z Androidem – w iPhone’ach z systemem iOS szyfrowanie danych jest domyślnie włączone. Gdzie szukać tej funkcji? Wystarczy wejść w Ustawienia/Zabezpieczenia/Zaszyfruj telefon. Warto dodać, że zajmuje to nawet ponad godzinę, a smartfon może zostać kilka razy zrestartowany.
5. Ustawienia fabryczne
Dopiero po zabezpieczeniu danych i usunięciu konta Google należy przeprowadzić reset telefonu do ustawień fabrycznych. To, w dużym skrócie czyszczenie pamięci telefonu. Proces ten spowoduje wymazanie wszystkich danych w pamięci wewnętrznej, plików i danych osobistych, rejestru połączeń, ustawień użytkownika, podłączonych kont i aplikacje zainstalowane w smartfonie. Czyli przywróci urządzenie do początkowego, fabrycznego stanu. Choć należy zaznaczyć, że jeśli w trakcie korzystania z urządzenia użytkownik instalował aktualizacje systemu, to przywracanie ustawień fabrycznych nie cofa wersji oprogramowania wstecz i nie usuwa zainstalowanych aktualizacji dla systemu. Dzięki temu procesowi nowy właściciel urządzenia będzie mógł skonfigurować smartfon od zera, tak, jakby dostał nowe urządzenie.
Nie można oczywiście zapomnieć o wymontowaniu karty SIM i karty pamięci ze starego telefonu.
Stary telefon można też usunąć z listy urządzeń przypisanych do konta Google. W tym celu podczas korzystania z peceta trzeba zalogować się na swoje konto Google i rozwinąć zakładkę Bezpieczeństwo/Twoje urządzenia. Po znalezieniu starego telefonu wystarczy usunąć je z listy.
Komentarze