Quantcast

adplus-dvertising
Philips PicoPix PPX3614: Projektor na każdą okazję

09.10.2015

Philips PicoPix PPX3614: Projektor na każdą okazję

Jeszcze kilka lat temu projektory kojarzyły nam się z wielkimi obudowami, sporym ciężarem i marną mobilnością. Owszem, zdarzały się modele „przenośne”, ale o prawdziwej mobilności nie było mowy. To już na szczęście przeszłość. Teraz projektor może być z nami wszędzie, mieszcząc się w większej kieszeni czy plecaku. Czy urządzenie o wielkości kilku ułożonych na sobie pudełek na płyty CD jest w stanie zaoferować jakikolwiek obraz? Czy ma jakiekolwiek zalety? Czy nie jest wyłącznie namiastką „prawdziwego” projektora? Postanowiłem to sprawdzić – z pomocą Philips PicoPix PPX3614.

Philips PicoPix PPX3614 to niesamowity sprzęt, godny prawdziwego gadżeciarza. W obudowie mierzącej zaledwie 105 x 105 x 31,5  mm udało się upakować nie tylko obiektyw z lampą, ale także komplet złącz, głośniki, baterię, moduły łączności i oczywiście całą, sterującą wszystkim elektronikę. Zadbano o miły dla oka, estetyczny kształt. Projektor nie straszy wyglądem, a do tego jest lekki – 0,28 kg.

Philips PicoPix PPX 3614

Philips PicoPix PPX 3614

Na przodzie obudowy PicoPix PPX3614 umieszczono obiektyw, obok którego znalazły się otwory chłodzące urządzenie. Co prawda zastosowano tu lampę LED, która generuje znacznie mniej ciepła od tradycyjnej, ale mimo wszystko nagrzewa się jednak podczas dłuższej pracy…

Na prawym boku Philips PicoPix PPX3614 ulokowano włącznik z diodą LED oraz wyjście AV na minijacku (przydają się opcjonalne przejściówki…), natomiast przeciwległy bok skrywa port USB, do którego można podłączyć różne akcesoria, ale przede wszystkim – nośniki pamięci. Najwięcej „dobra” znajdziemy na tyle urządzenia: mamy tam odbiornik zdalnego sterowania, wyjście audio, port miniHDMI, czytnik kart SD oraz gniazdo miniUSB (do połączenia z PC). Nieopodal jest także złącze do zewnętrznego zasilacza. Warto wspomnieć, że producent oferuje szereg opcjonalnych przejściówek i adapterów, pozwalających podłączyć do PicoPix PPX3614 w zasadzie dowolne źródło sygnału.

Philips PicoPix PPX 3614

Philips PicoPix PPX 3614

Na spodzie projektora Philips PicoPix PPX3614 znajdziemy natomiast gwint do mocowania na statywie, a także złącza do opcjonalnych stacji dokujących. Nie miałem możliwości ich przetestowania, ale wiem, że producent oferuje dok z dodatkowymi głośnikami i wzmacniaczem, a także jego bogatszą wersję – z tunerem TV. Doki mają wymiary podobne, jak sam projektor.

Na górze obudowy Philips PicoPix PPX3614 zauważymy pokrętło do ręcznej regulacji ostrości i panel dotykowy, przypominający te z laptopów. Ale… na panelu widać trzy charakterystyczne ikony: „Home”, „Menu” i „Back” – czyli mamy tu Androida! Po co – opowiem za chwilę.

Wbudowany w projektorze Philips PicoPix PPX3614 system operacyjny (co prawda dość leciwy, ale zawsze…) pozwala nam na przykład skorzystać z przeglądarki www czy klienta YouTube. I byłoby rewelacyjnie, gdybyśmy mieli system w pełnej wersji – ale niestety jest inaczej. Zabrakło sklepu Play, przez co instalacja dodatkowych aplikacji jest uciążliwa – trzeba bezpośrednio wgrywać pliki… W dodatku system jest w wersji 2.3, co ogranicza wybór zgodnych apek.

Ale na szczęście nie jesteśmy skazani wyłącznie na zielonego ludka: Philips PicoPix PPX3614 ma także swe własne, tradycyjne menu. Znajdziemy w niej wbudowany odtwarzacz wszelkiego rodzaju plików (w tym dokumentów), a także menedżer pamięci zewnętrznych czy łączności DLNA. Są także opcje związane z korektą obrazu. Menu jest przyjazne i proste, aczkolwiek zdecydowanie wygodniej obsługiwać je pilotem zdalnego sterowania, niż gładzikiem. Zwłaszcza w ciemności…

Z pilotem i pokrowcem

Z pilotem i pokrowcem

Philips PicoPix PPX3614 zadziwia uniwersalnością. Dzięki dostępnym przejściówkom można podłączyć do niego niemal dowolny sprzęt – czy to komputer, czy smartfon albo dysk… Można nawet przesyłać materiał wideo przez Wi-Fi czy podpiąć iPhone’a (opcjonalnym kablem). Warto wspomnieć o możliwości korekcji barw tak, by dostosować ich balans do koloru tła, na jakim będziemy wyświetlać obraz. Można ponarzekać na brak korekty zniekształceń obrazu – musimy zadbać o odpowiednie ustawienie urządzenia – warto skorzystać ze statywu.

Philips PicoPix PPX 3614

Philips PicoPix PPX 3614

Philips PicoPix PPX 3614 nie poraża parametrami… ale przecież mówimy o urządzeniu wielkości książki, nie możemy zatem wymagać rozdzielczości 4K i jasności w setkach lumenów! Philips PicoPix PPX3614 prezentuje nam obraz w rozdzielczości 854 x 480 przy kontraście 1000:1, zaś jego jasność zmienia się zależnie od sposobu zasilania. Na baterii osiągniemy 70 lumenów, co w zupełności wystarczy do oglądania filmów po zmroku lub w zacienionym pokoju. Po podłączeniu zasilacza, jasność rośnie dwukrotnie, możemy zatem bez problemu wykonać projekcję w świetle dziennym.

Philips PicoPix PPX 3614

Philips PicoPix PPX 3614

Możliwości Philips PicoPix PPX3614 są z pozoru skromne – przeszkadzać może zwłaszcza słaba rozdzielczość. Ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że to sprzęt przeznaczony do pracy w przygodnym terenie, parametr ten zacznie być mniej znaczący. Wyświetlając obraz na prześcieradle czy ścianie nie oczekujemy przecież rewelacyjnej jakości – ważne, że coś widać! I o to w tym wszystkim chodzi.
PicoPix PPX3614 może być z nami zawsze, a wyświetlanie obrazu możemy zacząć dosłownie w minutę. Bez zbędnych ceregieli, wystarczy kawałek w miarę równej powierzchni – i już możemy oglądać zdjęcia czy filmy. Prezentacja w terenie, w magazynie kontrahenta? Proszę bardzo, dla naszego malca to żadna sztuka. Romantycy mogą zabrać projektor na plażę i obejrzeć wyciskacz łez na połaci namiotu… żadna dama się nie oprze 😉

Philips PicoPix PPX 3614

Philips PicoPix PPX 3614

Obraz może mieć przekątną nawet 120 cali, aczkolwiek moim zdaniem optymalna wielkość do 60-80 cali. Wówczas osiągamy dobrą równowagę pomiędzy rozmiarami piksela a jasnością i kontrastem. Zwiększenie odległości od ekranu powyżej 4 metrów owocuje niestety pogorszeniem dwóch wspomnianych parametrów. Z drugiej strony – minimalny dystans od ekranu oceniam na ok. metr.

Philips PicoPix PPX 3614

Philips PicoPix PPX 3614

Jedyne, na co tak naprawdę byłby skłonny narzekać, to nagłośnienie. Małe głośniczki PicoPix PPX3614 nie wygenerują nam porządnej ścieżki dźwiękowej. Dialogi w filmie może i usłyszymy, ale efekty kina akcji nie będą zbyt spektakularne. Warto skorzystać z wyjście minijack i podłączyć głośnik ze wzmacniaczem albo słuchawki.

Philips PicoPix PPX 3614

Philips PicoPix PPX 3614

Philips PicoPix PPX 3614 z całą pewnością nie zastąpi porządnego projektora do kina domowego. Nie musi, jego domeną jest plener. Dzięki wewnętrznej baterii możemy obejrzeć półtoragodzinny film z dala od źródła zasilania. PicoPix PPX3614 to idealny sprzęt na wakacyjne wyjazdy czy imprezy. Urządzenie znakomicie nadaje się do wyświetlania prezentacji i dokumentów – wówczas, nawet na prawdziwym ekranie, nie przeszkadza niewysoka rozdzielczość – a liczy się uniwersalność i mobilność.

Philips PicoPix PPX 3614

Philips PicoPix PPX 3614

Warto docenić PicoPix PPX3614 za szybki czas startu i brak konieczności długiego chłodzenia po projekcji. Kolejną z zalet jest wysoka trwałość lampy LED – producent gwarantuje minimum 30 tys. godzin. Pozostaje jeszcze cena. Philips PicoPix PPX 3614 kosztuje ok. 1600 zł. Za taką kwotę kupimy już sensowny projektor domowy o wyraźnie lepszy parametrach. Tyle, że nie zabierzemy go ze sobą na wakacje. A PicoPix PPX3614 – owszem. I właśnie dlatego wam go polecam!

Zestaw

Zestaw

PLUSY:

  • Miniaturowe wymiary, mała waga
  • Wbudowana bateria
  • Proste menu, łatwa obsługa
  • Szeroka gama wejść
  • Pilot
  • Przyzwoita – wbrew pozorom – jakość obrazu

MINUSY:

  • Okrojony Android
  • Mało precyzyjny gładzik
  • Słaba jakość dźwięku

DANE TECHNICZNE Philips PicoPix PPX3614:

  • Technologia wyświetlania: DLP
  • Źródło światła: LED o żywotności 30000 godzin
  • Jasność: 70/140 lumenów
  • Rozdzielczość: 854 x 480 pikseli
  • Współczynnik kontrastu: 1000:1
  • Przekątna ekranu 30-305 cm (12-120″)
  • Odległość ekranu: 0,5–5,0 m
  • System operacyjny: Android 2.3.1
  • Pamięć wewnętrzna: 4 GB
  • Bateria: 1800 mAh na 1,5-2 godz. pracy
  • Złącza: HDMI, VGA, komponentowe YPbPr (do 1080i), kompozytowe (CVBS), jack 3,5 mm, SD/SDHC/SDXC, USB, miniUSB, Wi-Fi 802.11 b/g/n.
  • Obsługiwane formaty wideo: avi: MPEG4, Xvid, H.264; mov: MPEG4, Xvid, H.263, H.264; mp4: MPEG4, Xvid, H.263, H.264; mkv: MPEG4, Xvid, H.264; flv: Sorenson spark; 3gp: MJPEG, MPEG4, Xvid, H.263, H.264; webm: VP8
  • Obsługiwane formaty audio: MP3, WAV, OGG, FLAC
  • Obsługiwane formaty zdjęć: JPEG, BMP, PNG, GIF
  • Obsługiwane formaty plików: pdf, ppt/pptx, xls/xlsx, doc/docs

Materiał własny
czytane: 5109

PhilipsPicoPixpikoprojektorprojektor

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top