Quantcast

adplus-dvertising
W wyniku ransomware większość osób straci dane – nawet, jeśli zapłaci okup

03.04.2021

W wyniku ransomware większość osób straci dane – nawet, jeśli zapłaci okup

Kaspersky opublikował wyniki badania dotyczącego ransomware, przeprowadzonego wśród 15 000 klientów. Okazuje się, że ponad połowa (56%) ofiar oprogramowania ransomware płaci okup, ale tylko jedna czwarta w pełni odzyskuje swoje dane. W przypadku 17% z nich zapłata okupu nie zagwarantowała odzyskania skradzionych danych.

Ciekawe, czy potwierdzi to Acer, który w marcu został zaatakowany ransomware REvil.  Atak objął głównie dokumenty dotyczące finansów oraz bankowości firmy. Żądana kwota okupu była najwyższą dotychczas znaną i wyniosła 50 milionów dolarów, czyli około 200 milionów złotych!

Ransomware to rodzaj szkodliwego oprogramowania. które przetrzymuje dane dla okupu poprzez zaszyfrowanie ich lub zablokowanie użytkownikom dostępu do urządzeń. Z raportu firmy Kaspersky wynika, że odsetek ofiar, które zapłaciły okup w celu odzyskania dostępu do swoich danych w 2020 roku, był najwyższy wśród osób w wieku 35-44 lat, z których dwie trzecie (65%) przyznało się do spełnienia żądania okupu. Dla porównania, w grupie osób w wieku 16-24 lat odsetek ten stanowił 52% i jedynie 11% wśród osób w wieku powyżej 55 lat, co pokazuje, że młodsi użytkownicy są bardziej skłonni zapłacić okup niż ci w wieku powyżej 55 lat.

Niezależnie od tego, czy zapłacono okup, jedynie 29% ofiar zdołało odzyskać wszystkie pliki, które zostały zaszyfrowane lub zablokowane w wyniku ataku. Połowa (50%) utraciła przynajmniej kilka plików, 32% – znaczną część, a 18% – niewielką. Z kolei 13% osób, które doświadczyły takiego incydentu, straciło niemal wszystkie swoje dane.

Dobitnie pokazuje to, że przekazanie pieniędzy nie gwarantuje zwrotu danych, a jedynie zachęca cyberprzestępców do kontynuowania swoich praktyk. Dlatego osoby, które padły ofiarą oprogramowania ransomware, nie powinny płacić okupu. Zamiast tego klienci powinni zainwestować w ochronę i bezpieczeństwo swoich urządzeń i regularnie sporządzać kopię zapasową wszystkich swoich danych.

źródło: Kaspersky
czytane: 932

badaniekasperskyransomwareraport

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top