Quantcast

adplus-dvertising
Dlaczego smartfony uzależniają? Na pewno nie przez powiadomienia

25.11.2020

Dlaczego smartfony uzależniają? Na pewno nie przez powiadomienia

Do tej pory wydawało się, że to ciągłe powiadomienia z poszczególnych aplikacji sprawiały, że użytkownicy nie mogli oderwać się od ekranów i stopniowo uzależniali od telefonów. Naukowcy z London School of Economics and Political Science (LSE) udowodnili, że jest to mylne założenie. Okazało się, że 89% interakcji z telefonami było spontanicznych, niemalże automatycznych, a tylko 11% stanowiło reakcję na powiadomienie lub alert. Najdłuższe interakcje powodowały aplikacje takie jak Instagram i Facebook, przede wszystkim na aspekt wizualny i sposób korzystania – przewijanie ekranu i niekończący się strumień zdjęć, postów, wpisów…

Badacze zauważyli, że korzystanie ze smartfona jest w dużej mierze spowodowane po prostu chęcią użytkownika do interakcji z telefonem – a reakcja ta zachodziła niemalże w sposób automatyczny, tak jak palacz zapaliłby papierosa. W eksperymencie przeanalizowano korzystanie ze smartfonów przez 37 osób o średniej wieku 25 lat w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji. Uczestnicy zostali wyposażeni w kamery, które pozwoliły użytkownikom filmować ich codzienne życie z perspektywy pierwszej osoby. Łącznie zarejestrowano 1130 interakcji.

E-maile zostały uznane za najważniejsze powiadomienia przez uczestników badania. Oto inne aktywności, do których badani używali swoich telefonów:

  • WhatsApp – 22%
  • Aktywowanie ekranu blokady (aby zobaczyć, czy są jakieś powiadomienia) – 17%
  • Instagram – 16%
  • Facebook – 13%
  • E-mail – 6%
  • Połączenia – 1%

Użytkownicy spędzali mniej czasu korzystając z telefonu podczas gdy przebywali z innymi osobami, a najdłuższe interakcje miały miejsce w transporcie publicznym lub w domu. Charakter interakcji był mocno automatyczny, co zaskakiwało samych badanych. Użytkownicy nie pamiętali nawet momentu wyciagnięcia telefonu i sprawdzania powiadomień z aplikacji. Użytkownicy nie mają potrzeby korzystania z telefonu do komunikacji – potrzebą jest samo sprawdzanie telefonu. Badacze podkreślają, że ​​należy przeprowadzić więcej badań, aby zrozumieć, w jakim stopniu interakcje ze smartfonami są związane z wykonywaniem określonej funkcji, a w jakim stopniu stanowią uzależnienie.

źródło: BBC
czytane: 1460

badaniesmartfonytelefonyuzależnienie

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top